logo

10 Mayıs 2012

’12 EYLÜL DAVASI’ 11 Mayıs’ta devam edecek

Evren ve Şahinkaya hakkında “darbe yapmak” suçundan açılan davaya, 11 Mayıs Cuma günü Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edilecek. Mahkeme önünde ‘Bu dava sahipsiz değil’ diyenler yine adalet nöbetinde buluşacaklar.

12 Eylül darbesinin mimarlarından Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya hakkında “darbe yapmak” suçundan açılan davaya, 11 Mayıs Cuma günü Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edilecek.

Duruşmanın ana gündemi, İstanbul Adli Tıp Kurumu Başkanlığı’nın mahkemeye gönderdiği yanıt olacak. Mahkeme, duruşmalara katılmak istemeyen sanıkların gönderdiği GATA’dan alınan sağlık raporlarını, Ankara Adli Tıp Kurumu’na göndererek incelemesini talep etmişti. Adli Tıp Kurumu da mahkemeye gönderdiği yazıda raporların İstanbul Adli Tıp Kurumu’na gönderilmesini istemiş, bunun üzerine mahkeme Evren ve Şahinkaya’nın avukatları aracılığıyla sunduğu sağlık raporlarını İstanbul Adli Tıp Kurumu’na göndererek nihai kararın verilmesini talep etmişti.

Mahkemenin bu talebine yanıt geldi. Dosyaya giren yanıta göre, İstanbul Adli Tıp Kurumu Başkanlığı, raporların eski olduğunun altını çizerek yakın tarihli rapor gönderilmesini istedi. Kurum ayrıca, GATA dışında tam teşekküllü bir hastaneden rapor alınırsa “daha iyi” olacağını vurguladı.

11 Mayıs’ta görülecek davada, mahkeme, ya sanıkları tam teşekküllü bir hastaneye sevk edecek ya da GATA’dan yeni sağlık raporu istenmesini sağlayacak.

MÜDAHİLLİK TALEPLERİ ALINACAK

Mahkemenin bir diğer önemli gündemi de müdahillik talepleri olacak. Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi, davaya müdahillik için yapılan bireysel başvurulardan sadece gözaltında işkence ile öldürülen Cemil Kırbayır ile Süleyman Cihan’ın ailesinin başvurularını kabul etmişti. Ayrıca darbe döneminde milletvekillikleri düşürülen Ahmet Türk, Hüseyin Doğan, Azimet Köylüoğlu, Şükrü Bütün, Nurettin Yılmaz ve Abdülgani Aşık’ın müdahillik taleplerini yerinde görmüştü.

Diğer kişisel başvuruları reddeden mahkeme, mağdurların “yeterli belge” ile başvurmaları durumunda müdahillik taleplerinin yeniden değerlendirileceğini açıklamıştı. 2. duruşmada, mahkeme yeni müdahillikleri dinleyecek.

Geçtiğimiz duruşmada sanıklar salonda bulunmadığı için yasa gereği iddianamenin okunmasına geçilememişti. Mahkeme 2. duruşmada bu konuda kararını verecek.

“EVREN SANIK, HALKIMIZ TANIK”

İlk davada olduğu gibi 11 Mayıs günü görülecek ikinci davada da siyasi parti ve sivil toplum örgütleri ‘adalet nöbeti’ için adliye önünde olacaklar.

Cuma günü gerçekleşecek duruşmaya çağrı yapanlardan biri de Eşitlik ve Demokrasi Partisi oldu. EDP tarafından yapılan basın açıklamasında “Mücadelemiz başta Anayasası olmak üzere demokratik olmayan yasaları ve kurumlarıyla 12 Eylül rejiminden kurtuluncaya kadar devam edecektir” denildi.

Açıklamada tüm demokrasi güçlerine de seslenilerek şu ifadelere yer verildi:

“Şimdiye kadar olduğu gibi; adalet isteğimizi ısrarla dile getireceğiz ve darbecilerin peşini bırakmayacağız, 12 Eylül faşist darbesinin toplumda açmış olduğu tahribatın mutlaka hesabını soracağız, 11 Mayıs sabahı yine Ankara’da olacağız. Tüm demokrasi güçlerini, 12 Eylül ile görülecek hesabı olan herkesi bize katılmaya çağırıyoruz.”

Kaynak : http://www.turnusol.biz

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.