logo

09 Mayıs 2012

‘Kardeşlik ateşini yakmaya hazırlanıyoruz’

HDK HAFTA SONU 1. GENEL KURULU’NU YAPACAK

Geçtiğimiz sene Ekim ayında farklı kesimlerden binlerce kişinin katılımıyla kuruluş kongresini yapan Halkların Demokratik Kongresi (HDK) ilk Genel Kurulu’nu 12-13 Mayıs tarihlerinde Ankara’da gerçekleştirecek. HDK’den yapılan açıklamada, “15-16 Ekim 2011’de, Kuruluş Genel Kurulu’nda, hep birlikte yeni bir meşaleyi tutuşturmuş, büyük bir heyecan ve coşku içinde Kongremizin ilk adımını atmıştık. Altı aylık bir zaman diliminden sonra, şimdi de barış, eşitlik, özgürlük ve kardeşlik ateşini yakmaya hazırlanıyoruz” denildi.

‘DEMOKRATİK BİR SEÇENEK HALİNE GELDİK’

Yılların birikimi sonucunda oluşturulan Kongre Girişiminin Türkiye’nin önemli toplumsal örgütlenme modellerinden biri olma yolunda ilerlediği kaydedilen açıklamada, HDK’nin demokratik siyasal bir seçenek haline geldiği belirtildi. Yerellerde altı aydır güçlü ve yaygın çalışmalar yapıldığı ifade edilen açıklamada, “Özel günlerde, canımız yandığında bir araya geldiğimiz, geçici platformlarla yetindiğimiz durumdan, birlikte mücadele etmenin olağanlaştığı bir sürece doğru yol alıyoruz. Bu kalıcı birlikteliğin kök salması, halka, emekçilere, işçilere, aydınlara dayanması için yeni politik kültür yaratmanın heyecanıyla ilerliyoruz” denildi.

‘NEWROZ VE 1 MAYIS GÜCÜMÜZÜ ARTIRDI’

Hemen her kesimin gözlerinin ve dikkatlerinin HDK’de olduğuna vurgu yapılan açıklamada, HDK’nin altı aylık kısa bir süre içersinde Türkiye gibi çok kimlikli, çok inançlı, çok kültürlü, çok dilli bir ülkede “geleceğin güzel günlerini örebilecek düşünce ve eylemin odağı” olduğu kaydedildi. Türkiye’nin karanlık ve acılarla dolu tarihinin sorgulanmasında, soykırım ve katliamlar karşısındaki yaklaşımın halkları birbirlerine yaklaştırdığı belirtilen açıklamada, Kürt halkının bu yıl gerçekleşen 1 Mayıs kutlamalarına, ‘Newroz ateşiyle 1 Mayıs’a’ diyerek hazırlanması ve yüksek katılım sağlamasının da HDK’nin gücünü ve desteğini arttırdığına vurgu yapıldı.

Açıklamada, “Dayanışmaya, mücadeleye, birlikte örgütlenmeye ve güçlü ses çıkarmaya duyulan ihtiyaç, HDK’yi Türkiye’nin önemli hareketi olmaya aday kılıyor. Türkiye’nin dört bir yanından, eşitlik ve özgürlük için; emeğin hakkı, barış ve demokrasi için; tüm renklerimizle, farklı dillerden sesimizin birbirine karışarak oluşturduğu insanlık korosuyla; dirençle, umutla Ankara’da Genel Kurulumuzu yapıyoruz” denildi.
Genel Kurul, önümüzdeki hafta sonu Ankara’da Alkadraz Salonu’nda gerçekleştirilecek. Kurulun ilk günü divan seçimi, milletvekillerinin konuşması, katılımcıların konuşmaları, siyasal durum değerlendirmesi, karar önergeleri şeklinde sürecek. İkinci günde ise HDK’nin örgütsel çalışmaları, tüzük değişiklikleri ve öneriler masaya yatırılacak.

Kaynak: 

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.