logo

09 Mayıs 2012

İzmir’de üniversiteliler idamlarının 40.yılında Denizler’i andı

İzmir’de üniversiteliler tarafından Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Hüseyin İnan idam edilişlerinin 40. yılında yürüyüş yapılarak anıldı

“Deniz olacağız, emperyalizmi ve işbirlikçi AKP’yi yeneceğiz” diyerek Denizler’i idamlarının 40. yılında anmak için Öğrenci Kolektifleri’nin, Gençlik Muhalefeti’nin ve TKP’li Öğrenciler’in çağrıcılığını yaptığı eylemde Alsancak’tan Kordon’a yüründü.

Alsancak’da buluşan öğrenciler Kordon’a doğru yürüyüşlerini gerçekleştirirken ‘Denizlere Sözümüz Devrim Olacak’, ‘Yusuf Hüseyin Deniz sürüyor sürecek mücadelemiz’ sloganları attı.

Yürüyüşlerine Kıbrıs Şehitleri caddesi üzerinde bir müzik dinletisi ile ara veren üniversiteliler türküleriyle Denizleri anmaya devam etti. Yapılan müzik dinletisine çevreden katılanlarda söylenen türkülere eşlik ederek Denizler’i andı.

Müzik dinletisi sonrasında sırasıyla Gençlik Muhalefeti, Öğrenci Kolektifleri ve TKP’li Öğrenciler’den temsilciler konuşmalarını gerçekleştirdiler.

Konuşmalar ardından ortak hazırlanan basın metni Öğrenci Kolektifi üyesi tarafından okundu.Basın metninde, “Böylesi bir dönemde Deniz Gezmişler’in başlattığı anti-emperyalist mücadele geleneğini sahiplenen bugünün üniversitelileri emperyalizme ve işbirlikçi AKP’ye karşı mücadele etmekten vazgeçmeyecek.” diyen Öğrenci Kolektifi üyesi “Denizlere verdiğimiz sözü unutmadık. Denizlere sözümüz devrim olacak. Mücadelemiz eşitliğin, kardeşliğin ve özgürlüğün ülkesi kurulana kadar sürecek.” diyerek sözlerini bitirdi.

Yürüyüş ve anma Kordon’a varıldıktan sonra denize karanfiller atılarak son buldu.

Kaynak: Öğrenci Kolektifleri

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.