logo

09 Mayıs 2012

Almanya’da metal grevi

Almanya’da, Türkiye’de de fabrikaları bulunan Mercedes, Ford, Bosch gibi tekellerin de aralarında bulunduğu 1300 fabrikada 350 bine yakın metal işçisi uyarı grevine çıktı.
28 Nisan-8 Mayıs arası 350 bine yakın metal emekçisi 1300’e yakın fabrikada uyarı grevine çıktı. IG Metall genel merkezi, yedi bölgede aynı anda devam eden TİS görüşmelerinde 28 Mayısa kadar sonuç alınmazsa süresiz grev için grev oylamasına çıkacaklarını açıkladı.
Milyonlarca metal emekçisini kapsayan toplu sözleşme görüşmelerin uyarı grevleri giderek yaygınlaşıyor. 28 Nisan gününe kadar devam eden “barış dönemi”nin sona ermesinden sonra başlayan uyarı grevlerine 8 Mayıs gününe kadar 350 bine yakın emekçi katıldı.

METAL İŞÇİLERİ KARARLI
Şimdiye kadar yapılan görüşmelerde sendikanın taleplerine yanıt vermek yerine 14 aylık bir süre için yüzde 3 ücret zammı öneren Metal İşverenleri Birliği Gesamtmetall’i eleştiren, IG Metall İkinci Başkanı Detlef Wetzel, “Uyarı grevlerine yaygın katılımlar metal işçilerinin talepleri uğruna mücadele etme kararlısı olduklarını gösteriyor. Bu grevler, metal işverenleri için dikkate almaları gereken bir sinyaldir. Artık bizi oyalamayı bırakıp tartışılabilir önerilerle masaya gelmeliler” dedi.
Sendika için ücret talebinin yanı sıra kiralık işçiler ve meslek eğitimini bitirenlerle ilgili ileri sürdüğü taleplerin eşit değere sahip olduğunu söyleyen Wetzel, “Ücret zammını biraz daha yükselterek bizi diğer taleplerimizden vazgeçireceklerini düşünüyorlarsa büyük bir yanılgı içinde oldukları söylemek isterim” dedi.
Mercedes, Bosch gibi büyük tekellerin bulunduğu Baden Württemberg (BW) bölgesinde TİS görüşmelerini sürdüren IG Metall BW Başkanı Jörg Hofmann, “İşverenler henüz olayı kavramış görünmüyorlar. Bizimle kapalı kapılar ardında sığır pazarında olduğu gibi pazarlık etmeye çalışıyorlar. Bunu yapmayacağız; bütün taleplerimiz bizim için aynı değere ve öneme sahiptir” dedi.

OTOMOBİL ŞİRKETLERİ HEDEFTE
Uyarı grevlerinin ilk haftasında iki kez otomobil şirketlerini ve yan sanayisini hedef alan IG Metall, bu fabrikalarda on binlerce emekçiyi uyarı grevine çıkardı.
Mercedes, BMW, Audi ve Ford fabrikalarından sonra Salı günü Rüsselsheim’de Opel işçilerini uyarı grevine çağıran IG Metall ayrıca Bosch, Mahle, Continental, ZF Friedrichshafen, Schaeffler gibi otomobil yan sanayi firmalarında çalışan on binlerce emekçiyi uyarı grevlerine çağırdı.

28 MAYISA KADAR SÜRE
“İleri sürdüğümüz taleplerin bir görüşmeyle sonuçlanmayacağını biz de biliyoruz” diye konuşan IG Metall Genel Başkanı Berthold Huber, “Ama görüşmelerin belirli bir süre zarfında sonuçlanması için de karşı tarafın adım atması gerektiği de ortada. Şimdiye kadar böyle bir adım görmedik. Bunun yerine provokasyon olarak değerlendirdiğimiz 14 ay için yüzde 3 ücret zammı masaya getirildi” dedi.
Sendikanın önümüzdeki haftalar için iki görüşme turu için tarih belirlediğini hatırlatan Huber, “Bizim için 28 Mayıs son gündür. Eğer bugüne kadar somut bir adım atıldığını göremezsek o zaman derhal süresiz grev için oylamayı başlatacağız” dedi.
Sendikanın grev kasasının ağzına kadar dolu olduğunu söyleyen Huber, “Bütün endüstriyi aylarca işlemez hale getirebilecek grev taktiklerimiz de var. Ama bunu işverenler de biliyor. Ya masa başında çözüm için hamle yaparlar ya da kozlarımızı başka alanda paylaşırız” dedi.

SENDİKANIN TALEPLERİ
Ücretler 12 aylık süre için yüzde 6.5 artmalı,
Kiralık işçilere eşit ücret, bu konuda temsilcilere söz hakkı,
Meslek eğitimini bitiren gençler süresiz işe alınmalı,

METAL VE ELEKTRO ENDÜSTRİSİ
Almanya metal ve elektro endüstrisinde toplam 3.6 milyon emekçi çalışıyor. Ülke ekonomisinde en fazla rol oynayan işkolu olarak bilinen metal ve elektro endüstrisine bağlı 23 binden fazla işletme bulunuyor ve toplam 900 milyar avro civarında ciro yapıyorlar. Bu iş kolunda üretimin yüzde 53’ü ihraç ediliyor. Ana kadroda çalışan bir işçinin aldığı yıllık ortalama ücret (izin ve Noel parası dahil) 44 bin avro civarında.
Bu endüstrinin en önemli bölümleri otomobil ve makine sanayisidir.

TİS BÖLGELERİ
Metal emekçilerinin örgütlü olduğu IG Metall’in şu an sürdürdüğü toplu iş sözleşmesi (TİS) görüşmeleri direk veya dolaylı olarak 2.3 milyon emekçiyi kapsıyor. Bazı metal işletmelerinde, örneğin Volkswagen’da olduğu gibi “İşyeri Toplusözleşmesi” (“Haustarifvertag”) geçerli olduğu için önümüzdeki haftalarda imzalanması beklenen toplusözleşme sadece Metal İşverenleri Birliği Gesamtmetall üyesi olan işletmeler için geçerli. Geleneksel olarak IG Metall ve Gesamtmetall arasında imzalanan sözleşmeler bir takım değişikliklerle birlikte işverenler birliğine bağlı olmayan işletmeler tarafından da üstleniliyor.
IG Metall TİS görüşmelerini her ne kadar merkezi olarak koordine etse de görüşmeler sendikanın bölge örgütleri tarafından sürdürülüyor. Bunlar çalışan işçi sayısına göre sırasıyla şöyle:
IG Metall Nordrhein-Westfalen, 746 bin
IG Metall Bayern, 490 bin
IG Baden Württemberg, 469 bin
IG Metall Frankfurt (Hessen, Rheinland-Pfalz, Saarland, Thüringen), 377 bin
IG Metall Berlin, Brandenburg, Sachsen, 96 bin
IG Metall Küste, 93 bin
IG Metall Niedersachsen, Sachsen-Anhalt, 75 bin

Kaynak: 

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.