logo

08 Mayıs 2012

Hükümet zam teklifini 14 Mayısta sunacak

Kamu emekçileri sendikalarıyla hükümet arasındaki 2012-2013 yılı toplusözleşme görüşmelerinin ikincisi bugün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda toplandı. Toplantının başlangıcında konuşan Çalışma Bakanı Faruk Çelik, genel konulara ilişkin yarın bir komisyon oluşturacaklarını ve 14 Mayıs Pazartesi günü genele ilişkin taleplerin değerlendirilmesine başlayacaklarını söyledi. Kamu işveren heyetinin, yani hükümetin zam teklifini de bu tarihte açıklayacaklarını ifade eden Çelik, 16 ve 17 Mayıs’taki görüşmelerede hem hizmet kollarına, hem de genele ilişkin tablonun değerlendirileceğini söyledi.

MEMUR-SEN: ‘TEKLİF HEMEN AÇIKLANSIN’

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu ise, sendika ve konfederasyonların taleplerini toplusözleşme başlamadan bir hafta önce Devlet Personel Başkanlığı’na verdiklerini, ancak aradan geçen 8 güne karşılık kamu işveren heyetinin halen teklifini sunmadığını hatırlattı. Kamu işveren heyetinin maaş artışı teklifini 14 Mayısı beklemeden hemen kendilerine iletilmesini isteyen Gündoğdu, yetkili sendikalarla kamu işveren heyeti arasında yapılan görüşmelerde taleplerin dikkate alınmayarak elenmesini de eleştirdi. Gündoğdu, hizmet kollarını ilgilendiren ve hizmet kolu toplusözleşmesinin kapsamında bulunan birçok hususun “genel toplu sözleşmenin konusu” denilerek veya “diğer” konu başlığı altında ayrıştırıldığını ifade etti.

HİZMET KOLLARINDA TALEPLER BUDANDI

Kültür, sanat ve turizm işkolunda yetkili olan KESK’e bağlı Kültür Sanat-Sen Genel Başkanı Yavuz Demirkaya, hizmet kolunda gündeme getirdikleri taleplerin büyük çoğunluğunun ya “genel toplusözleşme hükmü” denilerek konfederasyonların görüşmelerine bırakıldığını, ya da doğrudan Hakem Heyeti’ne gönderilecekler arasına konduğunu anlattı. Yasanın toplusözleşmeyi mali ve sosyal haklarla sınırlamakla kalmadığını, mali ve sosyal hakların tanımını da sığlaştırdığını kaydeden Demirkaya, bu nedenle taleplerinden sadece dördünün hizmet kolu toplusözleşme görüşmeleri içinde değerlendirileceğini ifade etti. Ek ödeme, kıdem aylığı gibi birçok konunun genel toplusözleşme görüşmelerinde masaya sunulacağını ifade eden Demirkaya, “Sanatçılara ilişkin talepleri dile getirdiğimizde dahi, ‘belediyelerde de sanatçı var’ denilerek genel görüşme kapsamına alındı. Neredeyse hizmet kollarında sözleşme yapılamaz durumdaydı. Birçoğunu güçlükle görüşmelerin parçası yapabildik” diye konuştu. Demirkaya, memurlar için grev hakkının yasal ve anayasal güvenceye alınmasının da talepleri arasında yer aldığını söyledi.

Kaynak: 

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.