logo

05 Mayıs 2012

“Zeynep Yılmaz için adalet istiyoruz”

İstanbul Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu eşi tarafından öldürülen Zeynep Yılmaz için adliye önündeydi.

 

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, İstanbul’da 26 Nisan 2011 tarihinde 19 bıçak darbesi ile katledilen Zeynep Yılmaz’ın 3. Duruşması için Bakırköy Adliyesi önündeydi.

Platform adına açıklamada bulunan İlke Acar, Zeynep Yılmaz’ın bir çok kadın gibi ölmeden önce iki kez şikayette bulunduğunu ve koruma talep ettiğini belirtti. Ancak polislerin Zeynep’i korumadığına dikkat çekerek, Münevver Karabulut, Ayşe Paşalı ve Öznur Uluişden’den de olduğu gibi Zeynep Yılmaz davasında da katile ağır ceza verilmesini sağlayacaklarını belirtti.

Acar, Platformun Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile gerçekleştirdikleri görüşmelerin sonrasında Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun Ayşe İnce cinayeti ile ilgili soruşturma başlatmasını sağladıklarını belirtti. Ayşe İnce koruma istediği halde “Biz herkese koruma vermeyiz” diyen savcının, İnce’nin defalarca tehdit ve saldırı ile karşı karşıya kalmasına rağmen onu korumayan polislerin ve bugün yasaları uygulamayan tüm sorumluların takipçisi olacaklarını söyledi.

Adalet istiyorum
Zeynep Yılmaz’ın ablası Güllü Yılmaz yaptığı konuşmada “Katilin ağır ceza almasını istiyorum, adalet istiyorum. Artık kadınların öldürülmemesini, annelerin, babaların ağlamamasını istiyorum. Devlet, kadın cinayetlerine el koysun” dedi.

Duruşmaya Zeynep Yılmaz’ın ailesi, tutuklu sanık Necmettin Akan, tarafların avukatları, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nı temsilen Birsel Kurt ve Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu temsilcileri katıldı.

Platformun müdahillik talebi kabul edilmezken, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın müdahillik talebi oy birliği ile kabul edildi. Mahkeme, Bakanlık vekilinin dava dosyasını incelemesi için davayı 14 Haziran’a ertelerken, tutuklu sanık Necmettin Akan’ın tutukluluk halinin devam ettirilmesine karar verdi.

Duruşmanın sonuna kadar oturma eylemi yapan kadınlar 31 Mayıs’ta, kocasının intihar ettiğini iddia ettiğiGülay Yaşar için Çağlayan Adliyesi’nde, 14 Haziran’da 4. duruşması görülecek olan Zeynep Yılmaz içinBakırköy adliyesinde bulunacaklarını belirttiler.

kadincinayetlerinidurduracagiz.net

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.