logo

05 Mayıs 2012

Yunanistan’da Syriza (Radikal Sol Koalisyon) 3. büyük parti…

Yunanistan’da Syriza (Radikal Sol Koalisyon) 3. büyük parti…

 

Syriza (Radikal Sol Koalisyon), Yunanistan’da 3. büyük parti olma yolunda…

 

İçine düştüğü ekonomik, siyasi ve sosyal krizden bir türlü kurtulamayan ve iktidarı sağ ve sol ana akım partilerin desteklediği bir teknokrat başbakana teslim edilen Yunanistan, yarın (6 Mayıs Pazar) seçimini yapıyor.

Yıllardır dönüşümlü olarak Yunanistan’ı yöneten merkez sağ Yeni Demokrasi ve merkez sol PASOK‘un kriz nedeniyle desteklerinin büyük bölümünü kaybettiği seçimlerden sol/sosyalist/komünist partilerin ve aşırı sağcıların kazançlı çıkması bekleniyor.

Sol partiler arasında önde görünen Syriza (Radikal Sol Koalisyon), seçim öncesinde Perşembe günü son seçim mitingini gerçekleştirdi. Syriza lideri Alexis Tsipras, amaçlarının düzene alternatif sol bir hükumet kurulması olduğunu söyleyerek seçmenlere bu yönde oy vermeleri çağrısında bulundu.

PASOK ve Yeni Demokrasi seçmenleri ve tüm sol çevrelere Syriza’ya destek vermeleri için seslenen Tsipras, “Hiç kimse ve hiçbir şey kaderini değiştirmekte kararlı bir halkı durduramaz. Eski Yunanistan, olası bir sol hükumete karşı kutsal ittifak kurdu ama suyun akışı geri çevrilmez.” dedi.

Son anketlere göre PASOK %14, Yeni Demokrasi %21,5 buna karşın Syriza %13, KKE %11, Demokratik Sol %9,5, Yeşiller ise %3,5 oy alacak. Buna göre PASOK ve Yeni Demokrasi’nin toplamda %35, sol partiler ise toplamda %37 civarında oy alacak gibi görünüyor. Bu öngörülere göre konuşan Alexis Tsipras, sol hükumet önerilerini reddeden KKE (Yunanistan Komünist Partisi) ve Demokratik Sol’un, fikrinin seçimden değişeceğini umuyor.

Atina Haber’in Alexis Tsipras’la yaptığı röportaj, Syriza’nın hedefleri konusunda fikir veriyor:

Partiniz bir koalisyon hükumetine katılır mı? Katılırsa hangi partilerle ve hangi koşullar?

Yunanistan, dönüm noktasında. 6 Mayıs’la ilgili soru şu: memorandumun kör ve kaos politikası devam edecek mi yoksa alternatif bir yol mu izleyeceğiz. PASOK ve Yeni Demokrasi seçim ertesinin hesabını yaptılar bile. Bizim derdimiz ise onların politik olarak yenilmesiyle birlikte tüm sol güçler, Yeşiller ve Pasok’la bağlarını koparanların oluşturacağı büyük bir toplumsal çoğunluğa dayanan yeni bir iktidar koalisyonunun bu Pazar sandıklardan çıkması. Syriza’nın aradığı ve içinde yer alacağı tek hükumet çözümü budur.

Son 2,5 yıldır Yunanistan’ın yaşamakta olduğu krizin nedeni nedir?

Kriz, her şeyden önce Yunan ekonomisinin yapısal sorunları nedeniyle çıktı. İki büyük partinin 15 yıllık yönetimindeki “modernizasyon” politikası, bir kaç kişi için düşük vergiler, çoğunluk için borç ve kamu sektörü için açık olarak karşımıza çıktı. Güçlünün lehine ve zayıfı ezen bir duruma dayanıyordu. Yukarıda bahsettiğim sorunlarla birleşen 2008’deki küresel kriz, borç alma sorununu daha ağırlaştırdı.

Papandreu hükumeti önemli bir rol oynayarak IMF’ye başvuruyu ve durgunluk ve sosyal yıkımın memorandumuna bağlılığı gerçekleştirdi. Papademos hükumeti de aynı yolu izledi. Bu ülkenin ne kadar çok sorunu olursa olsun, şimdiki durumu krizden önce var olan çarpıklıklarla uyuşmuyor. Ayrıca sıkı önlemler ve inanılmaz bir sosyal sefaletten iki yıl sonra, borç hala çevrilemez durumda.

Yunanistan için yakın gelecekte, troykadan alınacak krediler dışında alternatif bir fonlama aracı var mı?

Alternatif yöntemi açıkça tarif ettik: En azından son üç yılın borçlarının geri ödenmesiyle ilgili bir moratoryum için kredi verenlerle sert bir müzakere. Bankaların devlet kontrolüne alınması, biriken borcun ve iş çevrelerinin yüksek karlarının ve diğer tasarruf araçlarının vergilendirilmesi ve silahlanma harcamalarının keskin bir şekilde azaltılması. Aynı zamanda iş ve ücretlerin desteklenmesiyle talebin uyarılması, zayıfların korunması ve borçlu haneler ve küçük işletmeler için kredilerin düzenlenmesi . Tüm bu yapılacaklar ekonominin yeniden harekete geçmesi ve krizden çıkış için temel oluşturabilir.

Yeni hükumetin alması gereken ilk üç önlem nelerdir?

Eğer bir memorandum hükumeti olacaksa önlemler şimdiden belli: Zaten düşürülmüş olan ücretler ve emeklilik haklarında yeni kesintiler, 16 milyar euro değerinde yeni vergiler, 150.000 kamu çalışanın işten çıkarılması, yeni kesintiler ve fiyat artışları. Eğer sol bir hükumet olacaksa, ilk yapacağı şey memorandumu ve kredi anlaşmasını reddetmek, gelir artırıcı önemleri yüksek kar elde eden işleri, birikmiş sermayeyi vergilendirmek ve emeği ve toplu sözleşmeleri koruyan yasaları geri getirmek olacak.

Memorandumdan sonraki dönemde Yunanistan’ın büyümesi neye dayanacak? Yunan ekonomisinin hangi büyüme modelini öneriyorsunuz?

Durgunluk çemberini kırıp ekonominin yeniden harekete geçmesini sağlamak istiyorsak bizi krize götüren modelden farklı bir büyüme modeline dönmeliyiz. Büyüme zamanlarında kamu sektörü tedarikçileri, aracılar, kara para aklayıcıları ve bankalar zengin oldu. Bizim, getirileri İsviçre’deki banka hesaplarında toplanmayıp topluma nüfuz eden, küçük işletmelere, gerçek ekonomiye ve her şeyden öte, geniş bir yeniden dağıtım, düzgün iş, kamu malları ve çevrenin korunması gibi insan ihtiyaçlarına dönük bir büyümeye ihtiyacımız var.

Eğer bir koalisyon hükumetinin ortağı olursanız, doğrudan ve dolaylı vergilerin ikisinin de yükseltilmeyeceğini ve ücretlerin ve emekli maaşlarının daha fazla düşürülmeyeceğini vaat edebilir misiniz?

Tam da bu nedenle memorandumdan kurtulmak gerekli: Ücretlerin ve emekli maaşlarının düşürülmesinin ve yoksulluk seviyesine varmasının engellenmesi. Venizelos ve Samaras, emeklilik fonlarından 12 milyar çaldılar, şimdiye dek yirmi kez kesinti yaptılar ve bir başkası için de yeni imza attılar. Onlar için kredi verenler, sosyal ihtiyaçlardan daha önce geliyor.

6 Mayıs savaşı, memorandum güçlerinin yenilmesi, daha güçlü bir sol ve sol bir hükumet için savaş olacak. Memorandum politikalarından kurtulma ve yaşam ve saygınlık için alternatif bir yolun açılması zamanı geldi. Bu, Syriza’ya oy vererek gerçeğe dönüşebilir.

Kaynak : http://www.turnusol.biz

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.