logo

04 Mayıs 2012

YATÇILARA YANGIN EĞİTİMİ

Marmaris Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü tekne ve yat sahiplerine yangın söndürme eğitimi verdi.
Deniz Ticaret Odası Marmaris Şubesi ve Marmaris Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü’nün işbirliğiyle ilçedeki tekne ve yat sahiplerine yangın söndürme eğitimi verilmeye başlandı. İtfaiye Müdürlüğü’nde düzenlenen eğitime çok sayıda denizci katıldı.
Etkinlikte katılımcılara ilk olarak, çıkan bir yangının kısa sürede nasıl büyüdüğü sinevizyonda gösterildi. İtfaiye Çavuşu Sezai Ünal, verdiği eğitimde yangınları katı, sıvı, gaz, hafif yanabilen metaller ve elektrik olmak üzere beş gruba ayırdıklarını söyledi. Ünal, her yangının söndürme prensibinin ayrı olduğuna dikkati çekti.
Ünal, şöyle konuştu:
’’Yangını rüzgarı arkanıza alıp, 3 metreden fazla yaklaşmadan söndürmelisiniz. Çünkü yangın tüpüyle yapılan müdahale anında ilk olarak tüpten çıkan gaz alevlere ulaşır ve o sırada yangında dağılma olur. Bundan etkilenmemek için alevlere fazla yaklaşmamak gerekir. Yeryüzünde yanmayan hiçbir şey yoktur. Tutuşturma sıcaklığı oluştuğunda her şey yanabilir. ’Yanmaz elbise’ diye bir şey de yoktur. Sadece belirli sıcaklığa kadar dayanabilen giysiler vardır.’’
Yat yangınları gibi büyük yangınlara köpükle müdahale ettiklerini anlatan Ünal, köpüğün 30 dakika boyunca örtü vazifesi gördüğünü ve bu sırada yangının etkisini kaybettiğine değindi.
Deniz Ticaret Odası Marmaris Şubesi Başkanı Hasan Mengi ise ilçedeki bütün tekne ve yat sahiplerine yangın söndürme eğimi vermeyi planladıklarını ifade etti. Mengi, söz konusu eğitimlerin Muğla’da bir ilk olduğunu dile getirdi.

Etiketler:
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.