logo

04 Mayıs 2012

Jiangsu ve İzmir Kardeş Şehir

İzmir Valiliği’nde düzenlenen törenle Çin Halk Cumhuriyeti’in Jiangsu Kenti ile İzmir kardeş şehir anlaşması imzaladı.

İzmir ile Jiangsu arasındaki kardeş şehir anlaşması İzmir Valisi M. Cahit Kıraç ve Jiangsu Eyaleti Vali Yardımcısı Ming Xu arasında imzalandı.

İmza töreninde konuşma yapan İzmir Valisi M. Cahit Kıraç, 2012 yılının “Çin Yılı” olarak ilan edildiğini bu etkinlikler kapsımında İzmir ile Jiangsu’nun kardeş şehir olduğunu söyledi. Vali Kıraç, “Bu anlaşma ile İzmir ile Jiangsu arasında çok çeşitli işbirliği fırsatları aranacak. Bu anlaşma iki kente yeni ufuklar açacak” dedi. Çin’in, dünyanın ikinci büyük ekonomisi olduğunu hatırlatan Vali Kıraç, “Türkiye’nin, Çin’in istikrarlı ekonomik büyümesinden öğreneceği çok şey olacaktır. Çin’den olan ithalatımız ihracatımızdan halen fazla ihracatımızı arttırmak için çalışma yapmamız gerekiyor” diye konuştu. Yenilenebilir ernerji konusunada dayanan Vali Kıraç,Türkiye’nin yenilenebilir enerji kaynaklarının yüzde 30’unun İzmir ve çevresinde bulunduğunu ifade ederek, “İzmir’in yenilenebilir enerji potansiyeli çok yüksek. Gerek rüzgar gerek güneş gerekse de jeotermal enerji konusunda çok çalışma yapılıyor. Önümüzdeki dönemde bu çalışmalar konusunda da işbirliği yapılabilir” dedi.

Jiangsu Eyaleti Vali Yardımcısı Ming Xu ise anlaşma sonucunda iki kent arasında somut adımlar atılacağını dile getirdi. Vali Yardımcısı Xu, “İzmir ile Jiansu kardeşlik anlaşması olmadan da işbirliği arayışındaydı ancak bu anlaşmayla birlikte arayışlar somut hale gelecek. Özellikle ekonomik, kültürel ve eğitim konularında işbirliği artacaktır. Karşılıklı olarak her iki kentin ekonomik hacmini arttırmak için çalışma yapacağız” dedi. Çin Halk Cumhuriyeti ile Türkiye arasındaki ilişkilerin 41 yıllık bir geçmişi olduğunu sözlerine ekleyen Xu, “İki ülke arasındaki kültürel ve ekonomik ilişkilerin artması halklar arasındaki diyalogun da artmasını sağlayacaktır. İki kent arasında 2009 yılında mutabakat zabtı imzalandıktan sonra çeşitli projeler geliştirildi. İzmir’deki yenilenebilir enerji kaynaklarına sahip olduğunu öğrendiklerini söyleyen Jiangsu Eyaleti Vali Yardımcısı Xu, “Jiangsu güneş enerjisi konusunda Çin’in önde gelen kentlerinden biri. İzmir ile yenilenebilir enerji kaynakları konusunda çalışma yapmayı istiyoruz” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından iki şehir arasındaki kardeşlik anlaşması imzalandı.

Etiketler: »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.