logo

İstanbul’da kürek ve bisiklet heyecanı..

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle düzenlenen Kadir Has Kürek Yarışları ve Avrasya Bisiklet Gezisi organizasyonları ile 2012 Avrupa Spor Başkenti İstanbul’da haftasonu yine sporla dolu geçti.

Haliç’te Kürek Şenliği

İstanbul Büyükşehir Belediyesi destekleriyle Kadir Has Üniversitesi tarafından 28 Nisan Cumartesi günü düzenlenen kürek yarışlarında 12 üniversite ve 8 kulüp takımı Haliç Parkuru’nda nefesleri kesen yarışmalar gerçekleştirdi.

Kürek Federasyonu ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştirak şirketlerinden Spor A.Ş.’nin katkılarıyla bu yıl 10. kez düzenlenen kürek yarışları Kadir Has Üniversitesi Cibali Kampüsü önündeki Haliç Parkuru’nda 1000 metrelik mesafede üniversite ve spor kulüpleri olmak üzere iki ayrı kategoride gerçekleşti. Yarışlara aralarında Koç, Sabancı, ODTÜ, Boğaziçi ve Ankara Üniversitesi’nin de bulunduğu 12 üniversite ile 8 kulüp takımında yaklaşık 250 sporcu katıldı.

Altın Boynuz “Golden Horn” olarak bilinen ve İstanbul Büyükşehir Belediyesinin yürüttüğü çalışmalarla çehresi değişen Haliç’in, mavi ve yeşilin iç içe olduğu, doğal ve tarihi güzellikleriyle bezeli büyülü atmosferinde Boğaz’ın eşsiz manzarasında gerçekleşen yarışlar, sahili hınca hınç dolduran İstanbullulara muhteşem bir görsel seyir sundu.

Sahile oldukça yakın gerçekleştirilen yarışlarda, kürek sporunu ilk kez bu kadar yakından izleme şansı yakalayan İstanbullular takımları alkışlarla destekledi. Haliç ile Tarihi Yarımada’nın zengin görselliğinde zorlu mücadelelere sahne olan Haliç Kürek Yarışları yarışmacılar kadar izleyicilere de keyifli saatler yaşattı.

Takımların tüm kategorilerde aldıkları birinciliklere göre yapılan puanlamada üniversiteler kategorisinde birincilik kupasını Kadir Has Üniversitesi kazandı, aynı kategoride Deniz Harp Okulu ikinci, Ankara Üniversitesi üçüncü oldu. Kulüpler sıralamasında ise Galatasaray birinci, Fenerbahçe ikinci, Şişecam Çayırova üçüncü sırada yer aldı.

Boğazda Bisiklet Keyfi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla Türkiye ile Hollanda arasındaki diplomatik ilişkilerin 400. Yılı etkinlikleri çerçevesinde gerçekleştirilen Avrasya Bisiklet Gezisi, 29 Nisan Pazar günü Balbaros Bulvarı-Yahya Kemal Parkı’ından start aldı. Tura katılan bisikletçiler, Barbaros Bulvarı üzerinden Boğaziçi Köprüsü’nü geçerek çevreyolu üzerinden Şükrü Saraçoğlu Stadı’nı takip ederek Caddebostan’a ulaştılar.

Hollanda Konsolosluğu, Spor A.Ş, Bisiklet Federasyonu ve Yeşilay Cemiyeti işbirliğiyle,48. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu etkinliğinin İstanbul ayağında düzenlenen Avrasya Bisiklet Gezisi, yaklaşık 1000 kişilik bir grupla gerçekleştirildi. Tura Hollanda Başkonsolosu OnnoKervers, Kültür Ateşesi Daniel Stork, İtalya Başkonsolosu GianluccaAlberini, Fransa Bisiklet Turunu kazanan tek Hollandalı Jan Janssen, 2012 Hollanda Erovizyon temsilcisi JoanFranka’nın yanı sıra birçok tanınmış isim katıldı.

Turu tamamlayan tüm katılımcılara birer hatıra madalyası verildi. Tura katılanlar arasında yapılan çekilişle 7 kişiye bisiklet hediye edildi. Kıtaların buluştuğu, kültürlerin kaynaştığı bir köprü konumundaki Sporun Başkenti İstanbul’da gerçekleşen Avrasya Bisiklet Gezisi, insan, toplum ve çevre sağlığını korumanın yanı sıra, ulaşım ve turizm alternatifi olarak bisiklet kullanımının yaygınlaşmasını amacına destek sağladı.

Kıtalararası Bisiklet buluşmasındaki dil, din, ırk, millet gibi kavramların ayırt ediciliğini yitirdiği sporun evrensel dili sayesinde Hollanda-Türkiye dostluğunun pekiştirilmesine ve kültürlerarası diyalogun arttırılmasına da katkıda bulunuldu.

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.