logo

02 Mayıs 2012

Ankara’da istifa iddiası

Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarı Murat Özçelik’in, Kürt sorununda PKK ve BDP’nin muhatap alınıp alınmaması konusunda Beşir Atalay’la görüş ayrılığı yaşadığı ve bu nedenle istifa edeceği öne sürüldü.

Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarı Murat Özçelik’in, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’la yaşadığı görüş ayrılığı nedeniyle istifa mektubunun cebinde olduğu iddia edildi.

Hürriyet gazetesinden Uğur ERGAN’ın haberine göre, hükümete yakın kaynaklar da, Özçelik’in göreviyle ilgili bir değişimin olacağını doğruladılar. Bu kritik göreve gelmeden önce Bağdat Büyükelçisi olarak hizmet veren Özçelik, birçok kez Irak Kürdistan Bölgesel Başkanı Mesut Barzani ile görüşmüştü. Özçelik ile hükümet arasındaki görüş ayrılığının Kürt sorununda PKK ve BDP’nin muhatap alınıp alınmamasından kaynaklandığı ileri sürülüyor.

Irak Başbakanı Nuri El Maliki, Washington’da Başbakan Barack Obama ile yaptığı görüşmede Özçelik’i Irak’ın içişlerine karışmakla suçlamıştı. Özçelik’in kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı görevinden ayrıldıktan sonra Dışişleri’ne geri dönmesi bekleniyor.

Kaynak: http://www.imc-tv.com/haber-ankarada-istifa-iddiasi-3005.html#ixzz1tjkKxG41

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.