logo

1993’ten beri Bitmeyen Metro


facebooktwitter
Çağrı Öner
marmarisliler@gmail.com

1993’ten beri Bitmeyen Metro

19 yıldır tamamlanamayan metro inşaatı 4 belediye başkanı gördü 3 defa çöktü. Günümüze kadar 5 firma bitirmeye çalışsada 5,5km’lik kısım halen bitirilemedi.

Sizin de bildiğiniz üzere yılan hikayesine dönen İzmir Üçyol- Üçkuyular metrosu’nun son durumu halen merak konusu. Daha geçtiğimiz günlerde tekrar çöken Metro inşaatı bittiğinde de tekrar çökebilme sorununu taşıyacağa benziyor.

Yıllara göre metro çalışmaları ve sonuçları ;

Yıl 1993

İzmir Metro Projesi, zamanın Büyükşehir Belediye Başkanı Yüksel Çakmur tarafından 15 Ocak 1993’te imzalandı.

Yıl 1995

Üçyol-Bornova arasında işleyen metronun temeli zamanın Belediye Başkanı Burhan Özfatura tarafından atıldı.

Yıl 1999

Üçyol-Bornova metrosunun ilk etabı zamanın belediye başkanı Ahmet Piriştina tarafından gerçekleşti.

Yıl 2000

Üçyol-Bornova arasında işleyecek olan Metro 2000 yılından itibaren tam kapasiteyle çalışmaya başladı. İlk etaba kadar 7 yıl geçti ve 4 Belediye Başkanı değişti.

Yıl 2004

2004 yılının Aralık ayında İzmir Büyükşehir Belediyesi, Üçyol-Üçkuyular arasında 5,5 kilometrelik metro hattı yapılacağını bildirdi.

YIL 2005

İzmir Metro projesinin(Fahrettin Altay, Güzelyalı, Poligon, Göztepe, Hatay ve Bahçelievler olmak üzere 6 istasyondan oluşacak metro inşaatı) ilk ihalesi 2005 yılının Mart ayında gerçekleştirildi ve ihale 90.248.000.000 TL ye Bayındır İnşaat AŞ tarafından alındı. 2 Haziran 2005 tarihinde dönemin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve CHP genel başkanı Deniz Baykal temel atma törenine katıldı. Bu törende projenin 24 ayda tamamlanması öngörüldü yani 2007 yılında bitecekti. İlk kazılara 5 Temmuz 2005 tarihinde başlandı.

Yıl 2006

2006 yılının Kasım ayında ihale iptal edildi.

14 Şubat 2006 tarihinde İzmir Büyükşehir Belediyesi müteahhit firmaya projenin planlanan program çerçevesinde ilerlemediği için ihtar çekti.

Yıl 2007

23 Ocak 2007 de ikinci ihale başlatıldı. İkinci ihale ardından 31 Ekim 2008 de bitmesi planlanan proje yine yeniden sarktı. 2007 yılında tamamlanması beklenen Üçyol – Üçkuyular Metro inşaatında 2 yüklenici firma da sözleşmelerini feshetti.

Yıl 2008

Müteahhit firma 2010 Ocak ayına kadar 15 aylık ek süre talep etti.

Yıl 2009

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, inşaat çalışmalarını 2009 yılı yılbaşı kutlamasına yetiştirmeyi hedeflediklerini ifade ederek, ”Hedefimiz 2009 yılbaşı kutlamasında Bornova Meydanı’ndan metroya binerek Üçkuyular’da inmek ve yılbaşı kutlamasını İnciraltı Meydanı’nda yapmak” şeklinde açıklamada bulundu.

13 Nisan 2009 “Anayol üzerinde çökme Meydana Geldi”

04 Mayıs 2009 Üçyol-Üçkuyular arasındaki metro inşaatında 15 metre derinlikte çökme meydana geldi. İnönü Caddesi birkaç gün trafiğe kapatıldı.

Sözleşme takvimine uymayan ve mali krizde olduğu iddia edilen Bozoğlu İnşaat’ın taşeronları Temmuz 2009’da araçlarını inşaattan çekti ve inşaat yeniden durdu.

Bir ara İzmir Metrosu için iptal kararı çıkartıldı fakat İzmir Büyükşehir Belediyesi bu konuyu yargıya taşıyarak ve tünelleri kendi olanakları ile tamamlamayı öngörerek çalışmalar yeniden başladı. Daha sonra ihaleyi alan Bozoğlu İnşaat ile de sözleşmeyi feshettiğini duyuran İzmir Büyükşehir Belediyesi, hattın ilk ikmal ihalesini Ekim ayında gerçekleştirdi, iki aşamalı yapılan ihaleyi Öztaş İnşaat kazandı. Yüklenici firmaya geçen hafta yer teslimi yapılırken, Göztepe, Poligon ve Fahrettin Altay istasyonlarının yapımı için de Aralık ayında ihaleye çıkılacağı bildirildi.

 Yıl 2010

 İzmir Büyükşehir Belediyesi Hafif Raylı Sistemler II. Aşama kapsamında yer alan İzmirspor ve Hatay İstasyon inşaatlarının yapım işlerini kapsamaktadır. Proje kapsamında her biri yaklaşık 2.000 m2 kapalı alana sahip iki istasyonun tüm izolasyon işleri, betonarme işleri, şap işleri, peron katı betonarme işleri ve kontrol odası, su depoları yapım işleri ihaleyi alan firmalar tarafından yapılacaktır. Ayrıca yine proje kapsamında yer alan 21 m yükseklikteki iki adet şaft kaplama betonları da sözleşme kapsamında yer alıyor.

2010 yılında İzmir Belediye Başkanı projenin biteceğine dair yaptığı açıklamalarda;

25 Şubat 2010: “ 2010 yılı sonu veya 2011 yılında metronun ışığını görebileceğiz.”
8 Nisan 2010: “Kamu İhale Kurumu, canı sıkıldıkça bizim ihaleleri iptal ediyor. Mayıs ayında yeniden ihaleye çıkacağız. 2011 yılı içinde Bornova Evka3’ten binip Üçkuyular’da inilecek.”
26 Ağustos 2010: “İzmirspor ve Hatay istasyonlarının 2011 Nisan ayında tamamlanarak deneme seferlerine başlaması planlanıyor. Diğer üç istasyonun ise 2011 Ağustos sonunda hizmete alınması planlanıyor.”
14 Haziran 2010: “İzmirspor ve Hatay istasyonlarında Nisan 2011’den, Göztepe, Poligon ve Fahrettin Altay istasyonlarından da ağustos ayından itibaren yolcu taşımaya başlamayı planladık.”
19 Kasım 2010: “İstasyonlar, 2011’de iki aşamada hizmete açılacak.”

 Yıl 2011

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu 27 Ocak 2011 günü kendinden emin şekilde yaptığı açıklamada: “Kötü bir mani olmazsa dört istasyonu haziran sonu veya temmuz içinde, geri kalan üç istasyonu da ekim ayında açmayı planlıyoruz.” Dedi.

 Yıl 2012

26.04.2012 günü önce yağmurlar nedeniyle zeminin yumuşaması sonucunda yol çökmesi yaşanan Ballıkuyu bölgesi için harekete geçen İzmir Büyükşehir Belediyesi, istinat duvarı çalışmalarını tamamladı. Bölge halkının can ve mal güvenliğini sağlamak için başlayan çalışmalarda 150 metre uzunluğundaki istinat duvarı inşa edildi.

Büyükşehir Belediyesi, 5307 Sokak ve Ballıkuyu Caddesi’ni birbirine bağlamak için yeni yol çalışmalarına da başladı. 180 metre uzunluğunda olacak olan bağlantı yolu, bölge trafiğini önemli ölçüde rahatlatacak.

Peki metro çalışmasında yaşanan aksaklıklar ve bölge halkının ve esnafın yaşadığı sıkıntılar?

Bu durumlar için ne zaman sonuca ulaşılacağı merak konusu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 2005 yılında temelini atarak 2007 yılının ilk aylarında tamamlamayı hedeflediği Üçyol Üçkuyular metro inşaatı, 2 yüklenici firmayla yapılan sözleşmenin de feshedilmesinin ardından üçüncü şirketin çalışmalarını tamamlamasını bekliyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı Üçyol- Üçkuyular metro hattı çalışmaları, sürekli meydana gelen çökme nedeniyle yine çıkmaza girdi gibi gözüküyor.

17.04.2012 Üçyol-Üç kuyular metro hattındaki çalışmalarda 500 metrekarelik çökme, işçiler arasında büyük panik yarattı.

Haberlerden edinilen bilgilere göre Üçkuyular mevkiinde 3 bin torba çimento ile enjeksiyon yapan yüklenici firma, 7 bin torba çimento daha dökerek zemini sağlamlaştıracak. Tünele her kazma vurulduğunda meydana gelen bu çökme nedeniyle harcanan çimento ile 100 metrekarelik 30 daire yapılabileceği belirtilirken enjeksiyon çalışmaları nedeniyle hattın açılışının da açıklanan Aralık 2012 tarihinden 4 ay daha gecikmeli olarak 2013’ün Nisan ayında yapılacağı öğrenildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 10 istasyonuyla kent içi raylı sistem toplu taşımacılık hizmeti veren İzmir Metrosu’na 2.25 kilometrelik bir tünel ve iki istasyon daha ekledi. Evka 3 ve Ege Üniversitesi istasyonları, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun da katılımıyla 30 Mart Cuma günü törenle açıldı.

Üçyol – Üçkuyular Metro hattı halen tamamlanmamış olmamasına rağmen, Evka 3 ve Ege Üniversitesi olmak üzere 2 yeni istasyon daha eklendi. İzmir belediyesi bu 2 istasyonla halkı en az 5 yıl daha oyalayacak gibi görünüyor.

Çağrı ÖNER


Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ONLAR HEP GÜLÜYOR

  08 Ağustos 2017 İnsan, Köşe Yazıları, Manşet

  Bir mücadele düşünün; kavganın güzelliğinde, güzellik kattılar kendilerine. Semih- Esra Özakça çifti ve Nuriye hocamız. Onurlu bir kavganın üç direngen insanı. Talimatlarla yapılan bir işte ‘’Adalet’’ aranır mı? diye haykırıyor Semih abi, eşine yazdığı mektubunda. Türkülerin ne güzel, sesin ne güzel deyişi hiç mi acıtmadı vicdan’ınızı ?  Ya eşyalarını dolaba yerleştirirken Esra’sının polarını bulması ve kendi kokusu sinmesin diye üşüse de giyememesi ya da doyasıya koklayamaması, hiç mi ürpertmedi içinizi ? Ömrüm kendine dirençli ve inanç...
 • Kitap Film Uyarlaması 6: The Sound and the Fury

  08 Ağustos 2017 Edebiyat, Kitapkurdu vs Sinefil, Köşe Yazıları, Manşet, Sinema

  Kitap: The Sound and the Fury - William Faulkner (1929) Film: The Sound and the Fury - Martin Ritt (1959) The Sound and the Fury - James Franco (2014) Faulkner'ın başyapıtı sayılan The Sound and the Fury'nin ve bilinçakışı tekniğiyle yazılan diğer bilimum romanın sinemaya uyarlanmasının her zaman içim imkansız olduğunu düşünürüm. The Sound and the Fury konusu itibariyle çok da ahım şahım bir şey olmasa da yazım stili açısından takdire şayan. Kitap ilk olarak zihinsel engelli Benjy'nin gözünden anlatılarak başlar, ardından bunalımla...
 • Altay için yeni bir sezon yeni bir heyecan

  07 Ağustos 2017 Güncel, Köşe Yazıları, Manşet, Spor

  2017-2018 SEZONU ALTAY VE DİĞERLERİ Geçen sene zor bir yıl oldu bizim için önce sapır sapır hoca değişikliği sonra gelen 20 maçlık yenilmezlik serisi ve sezon sonunda gelen play-off şampiyonluğu yine bizleri heyecanlandıran ve yeniden hayal kurmamızı sağlayan bir sürece itti. Evet geçen sene zor bir süreçti. Yeni bir yönetim yeni bir oluşum start verdi, Türkiye’ nin her yerinde spor okulları projesi, alttan gelen takıma birkaç dokunuş ve zamanında ödenen paralar ile ivme kazandı takım, belki zor bir yıldı ama yüzümüzün akı ile şampiyonl...
 • Cinsel Devrim

  02 Ağustos 2017 Araştırma, İnsan, Kadın, Köşe Yazıları, Manşet

  Cinsel Devrim; feminist hareket içerisinde yer alan 60'lı ve 80'li yılları kapsayan ve o yıllar arasında gerçekleştirilmiş olan bir hareket. Bu devrim sadece kadınları değil eşcinselleri de kapsar. Avrupa ( İsveç) ve Amerika ( San Fransisco) bu hareketin ilk adımlarının atıldığı ve kısa zamanda tüm dünyaya yayılmasında öncülük eden iki şehir olarak tarihe geçti. 68 kuşağı ya da 68 ruhunun gerçekleştirmiş olduğu bir harekette 68 ruhu, toplumdaki bütün adaletsizlikleri ve eşitsizlikleri reddetti. Kadınların cinsel anlamda da özgür olmaları gerekt...