logo

01 Mayıs 2012

Dünyada 1 Mayıs

Tüm dünyada işçi ve emekçiler 1 Mayıs’ı coşluyla kutladı. Ekonomik krizin ardından gelen kemer sıkma politikaları nedeniyle toplumsal huzursuzluğun arttığı Avrupa ülkeleri için bu 1 mayısın anlamı öncekilerden daha büyük oldu.

Doğu Timor‘daki gösterilere ise polis ve işçiler arasındaki arbede damgasını vurdu. Polis 80’den fazla kişiyi gözaltına alırken, çıkan olaylar sonucu yaralananların da olduğu öğrenildi.

Nepal‘de bu yıl ilk kez 1 Mayıs resmi tatil olarak kutlanırken Pakistan’da çeşitli örgütlere bağlı işçiler,

Çin‘de her yıl olduğu gibi bu yıl da 1 Mayıs bayram havasında kutlandı. Ancak bu bayram göstermelik bir bayram olmaktan öte geçemedi. Çünkü, işçilerin kölelik koşullarında çalıştığı ülkede 1 Mayıs dolayısıyla herhangi bir yürüyüş ya da protesto eylemi yapılmıyor.

Yunanistan genelinde 3 büyük gösteri yapıldı. Gösterilerden biri Yunanistan İşçi Sendikaları Konfederasyonu ve Yunanistan Kamu Emekçileri Sendikası tarafından düzenlendi. Bu gösteride Avrupa Birliği’nin kemer sıkma politikalarına sessiz kalınmayacağı vurgulandı. İkinci gösteri sol parti ve örgütlerin gösterisiydi. Bu da son yıllarda sol örgütlerin yaptığı en kitlesel gösteriydi.

Üçüncü ve en büyük gösteriyse Yunanistan Mücadeleci İşçiler Sendikası (PAME) tarafından yapılan gösteriydi. Bu gösteri, demir çelik işçileriyle dayanışmak için, 6 aydan beri grevde bulunan Atina’nın dışındaki demir çelik fabrikasında gerçekleştirildi. Çok canlı ve güçlü bir gösteriydi. Demir çelik işçileri sendika başkanı yaptığı konuşmada 6.ayına giren grevin tüm işçi ve emekçilerin direnişinin sembolü olduğunu vurguladı. Dolayısıyla işçi ve emekçilere yönelik saldırılara dur diyebilmek için tüm Yunanistan’ın demir çelik fabrikasına dönüştürülmesi gerektiği vurgulandı. Mitingde, Türkiye’den 100 sendikacının gönderdiği mesaj da okundu. Yunanistan’da taşıma işçileri ve liman işçileri de grev yaparak kutlamalara katıldı.

Almanya’nın başkenti Berlin’de 1 Mayıs’a 15 bin işçi katıldı. Gündem kiralık işçi problemi ve toplu sözleşmelerdi. Irkçılık ve yabancılara yönelik saldırılar yine 1 Mayıs’ın önemli gündemlerinden biriydi. Almanya Sendikalar Birliği de Köln’de 1Mayıs mitingi düzenledi. Sendika,  “Adil ücretler ve sosyal güvenlik için Avrupa’ya evet” sloganını öne çıkardı.IG Metall Sendikası’nın sloganlarında toplu iş sözleşmeleri ön plana çıktı. Görüşmelerin tıkanması üzerine bugün uyarı grevleri başlayacak. Ford işçileri de kendi yazmış olduğu döviz ve pankartlarla 1 Mayıs’a katıldı.

ABD‘deki ‘işgal’ hareketi de 1 mayıs gündemiyle yeni işgaller gerçekleştirdi. Hareket adına yayınlanan açıklamada, ”İşgal hareketi sizi %99’un olmadığı bir 1 Mayıs’a davet ediyor” denildi.

Tayvan: İşçi Bayramına katılan öğrenciler, hükümetin harçlara yaptığı zamları geri alması talebini haykırdılar.

Ukrayna‘nın başkenti Kiev’de, Komünist Parti (UKP) taraftarları çeşitli etkinlikler ile 1 Mayıs’ı kutladı. Kiev’in ünlü Hreşçatik Caddesi’nde ellerindeki parti bayraklarıyla yürüyüş düzenleyen UKP’liler Bağımsızlık Meydanı’nda kurulan platform çevresinde mitinglerine devam etti. Sabahın erken saatlerinde itibaren meydanda toplanan  binlerce UKP’li ellerinde; “Mücadele etmeden zafer kazanılmaz”afişleri ve  çeşitli  dövizler taşıdı.

Pakistan‘ın Chaman kentinde yürüyüş yapan işçiler, maaşlarının arttırılmasını ve çalışma koşullarının iyileştirilmesini istedi.

Japonya: Fukuşima Nükleer Santralindeki patlamanın yaralarını sarmaya çalışan Tokyo’da ana talep, hükümetin nükleer enerji politikasına son vermesiydi.

İspanya’da işçiler, emekçiler “Bu bir kriz değil, soygundur” pankartlarıyla krizin faturasının emekçilere ödetilmesine karşı çıktılar. Özellikle çalışma reformu adı altında uygulanmaya çalışılan saldırılara tepki vardı.

Filipinler: Miting yeri ABD elçiliğinin önüydü ve ana taleplerden biri de ülkedeki ABD askerlerinin geri çekilmesiydi.

Rusya‘da gösterilerin adresi başkent Moskova’ydı. Rusya’da resmi kutlamalara  Devlet Başkanı Dmitri Medvedev ve Başbakan Vladimir Putin de katıldı. 7 Mayıs’ta görev değişimine hazırlanan liderler, Rusya İşçi Birliği Federasyonu, iktidar partisi Birleşik Rusya ve Kremlin yanlısı gençlik gruplarıyla birlikte yürüdüler. Komünist Parti üyeleri ise, 1 Mayıs’ı farklı bir alanda kutladı.

Güney Kore‘de 1 Mayıs gösterilerine katılanlar sene içerisinde iş kazalarında ölen işçilerin hesabını sordu. Sahnede sık sık işçilerin çalışma şartlarının kötü olduğunu gösteren oyunlar oynandı. Hem oyunlar içerisinde hem de konuşma sırasında sık sık ülkedeki büyük şirketler Hyundai, Samsung, Ssangyong’a karşı tepki içeren ifadeler kullanıldı. Özelikle son iş kazasında 21 işçisi kaybeden otomotiv devlerinden Ssangyong’a karşı söylemlerde bulunuldu.

Endonezya, en büyük eylemlerden birine sahne olurken, oldukça geniş bir katılımla 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlandı. Endonezyalı işçiler, mevcut hükümet aleyhine sloganlar atarak, yaşam standartlarının yükseltilmesini istediler.

Kaynak: Evrensel.net

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.