logo

30 Nisan 2012

Doğa Okulu

Türkiye’de Doğa Okulu Var Biliyormusunuz ?

Türkiye, doğanın karşı karşıya olduğu sorunlara anında ve yerinde müdahale ederek katılımcı çözümler üretebilen gençlere ihtiyaç duyuyor. Ülkemizdeki yetişmiş doğa korumacı uzman sayısındaki yetersizliğin Türkiye’deki doğa koruma çalışmalarının en önemli darboğazlardan biri olması nedeniyle, 2006 yılında Doğa Okulu eğitim programı Doğa Derneği tarafından geliştirildi.

UNDP (Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı) tarafından “Gençlik Çalışmaları İyi Örnekler Ödülü”ne layık görülen Doğa Okulu’ndan bugüne kadar 90 doğa korumacı genç mezun oldu.

2009 yılında beşincisi düzenlenen Doğa Okulu, Gürcistan Yaban Hayatı Koruma Merkezi (GCCW), Azerbaycan Ornitoloji Derneği (AOS), Ermenistan Kuşları Koruma Derneği (ASPB) ile ortaklaşa uygulandı.

Doğa için harekete geçmek, doğa koruma konusunda kendini geliştirerek bu alanda çalışmak isteyen gençlerin katıldığı 5. Doğa Okulu 25 Ekim-1 Kasım tarihlerinde Kars’ta ve 30 Kasım- 7 Aralık tarihlerinde Rize’de gerçekleştirildi.

Birer haftalık iki modül halinde düzenlenen Doğa Okulu, temel ekoloji ve biyoloji bilgiler ile başlayıp, sorun analizi ve sürdürülebilir çözümler konularıyla sonlandı. Gençlerin doğayla ilgili sorun ve çözümleri yerinde görmelerini ve farklı uzmanların anlatımlarıyla tecrübe edinmelerini sağlayan Doğa Okulu, katılımcı ülkelerde doğa koruma konusundaki insan kaynağı eksikliğinin giderilmesinde de önemli bir rol oynuyor.

Doğa Okulu’nun içeriğindeki ekip çalışmaları, oyun, canlandırma, tartışma, yorumlama, saha çalışması ve etkileşimli ödevlerle katılımcıların profesyonel doğa koruma alanına adım atmaları için temel oluşturuyor. 5. Doğa Okulu doğa korumanın ekonomik, sosyal ve çevresel boyutlarını kapsayan farklı konu başlıklarını içeren iki aşamadan oluştu:

1. Aşama: Doğa Korumaya Giriş – Sorun Analizi ve Çözüm Yöntemleri

2. Aşama: Doğa Korumada Sürdürülebilir Uygulamalar

Doğa Okulu’nun gelecek dönem uygulamaları www.dogadernegi.org internet sitesi veya Doğa Bültenle duyuruluyor olacak.

Detaylı bilgi için:
Selda Bozbıyık – Eğitim Sorumlusu
Eposta: selda.bozbiyik@dogadernegi.org

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.