logo

Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun Galibi Gabrovski

Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun Galibi Gabrovski

 

48. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun İstanbul’da yapılan 8. ve son etabından sonra düzenlenen ödül törenine katılarak dereceye giren sporculara madalya, kupa ve mayolarını veren Cumhurbaşkanı Gül, “Gerçekten Türkiye çok güzel tanıtılıyor. 2014 yılında 50’ncisini yapacağız. İnanıyorum ki artık o zaman dünyanın en önde gelen birkaç bisiklet turnuvasından birisi olur” dedi. Turu, Konya Torku Şekerspor takımından Ivailo Gabrovski kazandı.

48. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun İstanbul etabı öncesinde Vali Mutlu ile birlikte tören alanına gelen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, burada oluşturulan kuleye çıkarak yarışı takip etti.

CUMHURBAŞKANI GÜL DERECEYE GİRENLERE ÖDÜLLERİNİ VERDİ

Cumhurbaşkanı Gül ödül töreninde, İstanbul etabını ilk üç sırada tamamlayan Theo Bos, Andrew Fenn ve Stefan Van Dijk’e madalyalarını verdi. Cumhurbaşkanı Gül, genel sıralamada birinciliği elde ederek Turkuaz mayoyu hak eden Konya Torku Şekerspor takımından Ivailo Gabrovski, sprint puanları genel sıralamasında birinci olarak yeşil mayoyu giymeye hak kazanan Matthew Goss, tırmanış genel sıralamada birinci olarak kırmızı mayoyu elde eden Marco Bandiera ve Türkiye güzellikleri genel sıralamasında birinciliği elde ederek beyaz mayoyu kazanan Maxim Belkov’a mayolarını verdi. Cumhurbaşkanı Gül törende takımlar sıralamasında birinci olan Astana takımına da kupasını verdi.

TURNUVAYI 130 ÜLKEDEN TELEVİZYONLAR CANLI YAYINLADI

Cumhurbaşkanı Gül, burada yaptığı konuşmada uluslararası bir yarışmada Torku Şekerspor takımından Ivailo Gabrovski’nin birinci olmasından duyduğu mutluluğu dile getirdi. Türk takımlarının da artık derece almaya başladıklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Gül, “En çok memnun olduğum şey, Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turnuvası vasıtasıyla Türkiye’nin inanılmaz bir tanıtımının yapılmasıdır. Bu güzel İstanbul’u, Akdeniz kıyılarını her tarafı, her gün tüm turlar, 130 ülkeden televizyonlardan canlı olarak verildi. Bundan daha büyük bir tanıtım olmaz. Bundan dolayı başta Gençlik ve Spor Bakanlığımız, Bisiklet Federasyonu, Gençlik Spor Müdürlüğümüz ve sponsor olan Türk Hava Yolları ve diğer bütün kurumlara, illerde valilerimiz, emniyet müdürlerimizi ve emeği geçen herkesi tebrik ediyorum” dedi. Cumhurbaşkanı Gül, önümüzdeki sene 49, öbür sene de 50’ncisinin yapılacağı yarışmanın giderek çok daha görkemli hale geldiğini söyledi.

“BU TURNUVA TÜM DÜNYAYA TÜRKİYE’Yİ ÇOK İYİ TANITIYOR”

Ayrıca yarışmanın yayıncı kuruluşu olan TRT’ye 48. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu ile ilgili yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Gül, turun bu sene ilk defa İstanbul’da tamamlandığını ifade ederek, “Gördüğüm kadarıyla çok da ilgi var. Biz de gelirken gördük; bütün yollar, Bağdat Caddesi tamamen dolmuş. Türkiye’nin en güzel yerleri tabii buralar. İstanbul’u, Türkiye’yi, bütün Akdeniz kıyılarını, Ege kıyılarını işte bu tur vasıtasıyla bütün dünyaya tanıtılmış oldu. Duyduğum kadarıyla 130’un üstünde ülkede canlı yayınla bu tur verildi. Gerçekten Türkiye çok güzel tanıtılıyor. Ayrıca uluslararası ilginin giderek çok daha fazla olduğunu söylediler bana. Bundan da memnunum. 2014 yılında 50’ncisini yapacağız. İnanıyorum ki artık o zaman dünyanın en önde gelen birkaç bisiklet turnuvasından birisi olur. Arkadaşlar şu anda derecesinin çok yükseldiğini söylüyorlar. Türkiye’yi çok güzel tanıttığı için çok memnunum” dedi.

Torku Şekerspor takımından minik bisikletçilerle fotoğraf çektiren Cumhurbaşkanı Gül’e Spor Genel Müdürü Baykan ve Bisiklet Federasyonu Başkanı Müftüoğlu bisiklet hediye etti.

Ayrıca Hollanda’nın İstanbul Başkonsolosu Onno Kervers, Türkiye-Hollanda diplomatik ilişkilerinin 400. yılı nedeniyle törenin sonunda Cumhurbaşkanı Gül’e, üzerinde Türkiye-Hollanda yazan bir bisiklet hediye etti.

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.