logo

Tecavüzcülere beraat değil ağır ceza

Kamuoyunda Fethiye Davası olarak bilinen, Fethiye’de bir kadına yönelik toplu tecavüz davasının 27 Nisanda sanıkların beraatiyle sonuçlanması bugün Taksim Tramvay durağında protesto edildi.

2007 yılında Fethiye’nin Gebeler Kaplıcasında 8 kişinin toplu tecavüzüne uğrayan kadın, yaşadığı travma sonucu, olayı ancak 8 ay sonra hatırlayabilmişti. Kadınların mücadelesi sonucunda Adalet Bakanlığının imzasıyla dava ancak 4 yıl sonra açıldı. Ocak 2011’de başlayan davada tecavüzcüler sanık olarak değil, tanık olarak dinlenmişti. Dava boyunca ise tecavüze uğrayan kadın suçlanmıştı. Davanın 27 Nisanda delil yetersizliği nedeniyle sanıkların beraatiyle sonuçlanması üzerine Tecavüze Karşı Kadın İnisiyatifi bugün Taksim Tramvay durağı önünde buluştu ve “Tecavüzcülere beraat değil ağır ceza istiyoruz” dedi.

TECAVÜZ YASALLAŞTIRILIYOR

Basın açıklamasını Tecavüze Karşı Kadın İnisiyatifi adına Rojin Canan Akın  okudu. “Delil yetersizliği nedeniyle” tecavüz sanıklarının beraatine karar verilen davada İstanbul Adli Tıp Kurumunun raporu, cep telefonlarının takibinde tecavüzcülerin olay yerinde bulunduğu raporu, jinekolog raporu, tecavüz sanıklarının birbirleriyle uyuşmayan çelişkili ifadelerinin delil sayılmadığını belirten  Akın, “Delillerin yanı sıra esas olarak tecavüze maruz bırakılan kadının beyanı varken, beraat kararıyla bu ülkede devletin bir adalet kurumu eliyle, tecavüzün  yasal olduğu ilan edilmiş oldu” dedi.
Ege ve Marmara Baroları başkanları imzasıyla yayınlanan ve kadınların tecavüzcülerin avukatlığını yaptığı için eleştirdiği Muğla Barosu Başkanı Mustafa İlker Gürkan’ı destekleyen açıklamada kendilerine “cahil güruh, haddini bilmez” dendiğini söyleyen Akın, “Bizim dayanışmamızı suç olarak görüp “savcılığa havale” ediyorlar, davayı takip eden kadınlar hakkında işlem yapılmasını istiyorlar. Biz bu saldırılar karşısında da adalet arayışının bir hak olduğunu adalet mekanizmasının bir parçası olan bu barolara hatırlatmaya devam edeceğiz” dediler.

FATMA ŞAHİN GÖREVE!

N.Ç davasının zaman aşımına uğratıldığı yerin de bir adalet kurumu olduğunun belirtildiği açıklamada, mahkemelerde tecavüzcülerin aklanmasıyla, Türkiye’nin artık kadınlar için güvenilir ülke olmaktan iyice çıktığı söylendi.

Tecavüzcülerin aklanmasını sorumluluğunu taşıyan kişi ve kurumların aynı zamanda tecavüzü teşvik ettiğini ifade eden kadınlar, Fatma Şahin’i ve bütün sorumluları tecavüze karşı adaletin yerini bulması için göreve çağırdı.(İstanbul/EVRENSEL)

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.