logo

Kritik Karar Gece Yarısı Alındı

Artık özelleştirme ihalelerinde son sözü Bakanlar Kurulu söyleyecek
Dün gece yarısı bazı üst kurul başkanlarının görev sürelerini düzenleyen yasa görüşülürken Akp son dakikada verdiği önergeyle tartışılacak bir düzenlemeyi yasallaştırdı

Ekonomiservisi.com’un yaptığı habere göre, kanuna eklenen maddenin içeriği şu , özelleştirme ihaleleri konusunda yargının verdiği kararlar bundan böyle yok sayılacak, son sözü Bakanlar Kurulusöyleyecek. Bu yasa bir medya grubunu çok yakından ilgilendiriyor:
13 Mayıs 2003’te yaklaşık 1800 dönümlük arazisi, 185 lojmanı, sosyal tesisleri ve diğer varlıkları ile Balıkesir SEKA Kağıt Fabrikası 1.1 milyon dolara satıldı.
Özelleştirme ihalesi öncesinde 51 milyon dolar değer biçilen Balıkesir SEKA, ihalede tek teklifi veren Yeni Şafak gazetesinin sahibi Albayraklar’a Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun onayıyla 24Haziran 2003 tarihinde devredildi.

Gece yarısı Meclis’ten geçen kanuna göre özelleştirme uygulamalarına yönelik açılan davalarda, ihaleyi kazanan yatırımcıya devrin ardından iptal kararı verilmesi sebebiyle oluşacak fiili imkânsızlık karşısında geri dönülemeyecek bir yapının ortaya çıkması halinde Bakanlar Kurulu, yargı kararını uygulamama hakkına sahip oldu

Canikli: Geri alınması mümkün değil
AKP Grup Başkan Vekili Nurettin Canikli dün Meclis’te “Özelleştirilen yere yatırım yapıldıktan sonra onun devlet tarafından geri alınması mümkün değil” dedi. Bu yasayla bilikte 9 yıldır kapısı kilitli bulunan ve Danıştay’ın iptal kararına rağmen 9 yıldır devlete iade edilmeyen Balıkesir SEKA, Bakanlar Kurulu kararıyla Albayraklar’a devredilebilecek. Böylece Albayraklar 51 milyon dolar değer biçilen ancak 1 milyon dolara aldıkları kağıt fabrikası sayesinde rakipleri karşısında büyük bir avantaj elde etmiş olacak.

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.