logo

Londra 2012 Festivalinin programı açıklandı

12 hafta sürecek olan Londra 2012 Festivali’nin programı açıklandı. Birleşik Krallık çapında gerçekleşecek olan festivalde 12 bin sanat ve kültür gösterisi izlenecek.

Dört yıllık Kültür Olimpiyatları’nın doruk noktasını oluşturacak olan Londra 2012 Festivali’nin düzenleyicileri, hem büyük boyutlu, hem de küçük çaplı sanat kültür olaylarını bir araya getirecek şenliğin “hayatta bir kez yaşanabilecek” nitelikte olduğunu söylüyorlar.

Festival müdürü Ruth Mackenzie, Londra Kulesi’nde bugün yapılan tanıtım toplantısında, “Bu yaz dünyanın dikkatinin Londra’ya çevrildiği sırada, uluslararası kültürün de en iyileri bu festivalde yer alacak.” dedi.
Tanıtım toplantısına katılan, ancak şu sıralarda süren Leveson soruşturması dolayısıyla kişisel anlamda koltuğu tehlikede olan Kültür Bakanı Jeremy Hunt, İngiltere’deki sanat kurumlarının daha önce görülmemiş bir şekilde küresel düzeyde dikkatlerin odak noktası olacağını belirtti.
Hunt, festivalde, Beethoven’dan Jay-Z’e; Shakespeare’den Mike Leigh’e; Stephen Fry’dan Wallace and Gromit’e çok geniş bir yelpazeye yayılan sanat kültür olaylarının izleyeceğini söyledi.
Londra 2012 Festivali 21 Haziran günü başlıyor ve Paralimpik Olimpiyatları’nın sona ereceği 9 Eylül’de bitiyor. Festivalin düzenleyicileri, Birleşik Krallık çapında 10 milyon bedava biletin dağıtılacağını vurguluyorlar.
Festival kapsamında öne çıkacak gösteriler arasında Temmuz ayında bir grup komedyenin Londra’dan Edinburg’a tekneyle, kanal yoluyla seyahati ve güzergah boyunca sunacakları şovlar, Stockhausen’in Mittwoch aus Licht operasının dört ayrı helikopterden çalacak olan yaylı çalgılar dörtlü eşliğinde yapılacak dünya prömiyeri, Richard Wilson’ın “Hang On A Minute Lads, I’ve Got A Great Idea” başlığı altında, 1960’ların ünlü İngiliz filmi The Italian Job’dan (İtalyan İşi) esinlenerek Bexhill-on-Sea’de bir binanın çatısına yerleştireceği gerçek boyutlardaki bir otobüs de bulunuyor.

Kaynak: BBC Türkçe

Etiketler:
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.