logo

İstanbul Avrupa Birliği’ne Hazırlanıyor

Avrupa Birliği Bakanlığı, İstanbul Valiliği ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin birlikte gerçekleştirdiği “İstanbul Avrupa Birliği’ne’ye hazırlanıyor” Projesi için ilk imzalar atıldı.

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katılımıyla gerçekleşen protokol imza töreni Lütfü Kırdar Kongre Merkezi’nde yapıldı.

Törende konuşma yapan Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış;

“Sayın Başbakanımızın ‘İlk Aşkım’ diye nitelendirdiği İstanbulumuzun Avrupa Birliği’ne hazırlandığı süreci belgeleyecek olan bu toplantıda sizlerle olmaktan büyük onur duyuyorum. Sayın Valimize ve Belediye Başkanımıza kadirşinaslık gösterdikleri için teşekkür ediyorum. Avrupa Birliği bizim için illa tam üyelik meselesi değil, bizim için vatandaşlarımızın yaşam standardını yükseltme meselesidir. Şuanda ülkemizde Avrupa Biriliği’nin bu bütçe döneminde, ülkemize 4,9 milyon Euro’luk bir fon ayrılıyor. Sadece İstanbul’da değil, Türkiye’nin 81 ilinde Avrupa Birliği ile ilgili projeler yürüyor. İstanbul’u pilot bölge olarak başlatıyoruz ve bunu 81 ile yayma arzusundayız. Çünkü İstanbul’un her bir ilçesi, Türkiye’nin farklı bir kardeşlik mesajını Avrupa Birliği’ne verebilecek yapıya sahip. İstanbul sadece Türkiye’nin değil, bu coğrafyanın gözbebeği. İmzalayacağımız protokolün İstanbulumuz, Türkiyemiz ve dünya barışı için hayırlı, uğurlu olmasını diliyor, hepinize saygılar sunuyorum” dedi.

Törende bir konuşma yapan Vali Hüseyin Avni Mutlu;

“Bugün Bakanlığımız, Valiliğimiz ve Büyükşehir Belediye Başkanlığımız ile birlikte bu imza töreninde bulunmaktan fevkalade mutluyum. Bu protokolün İstanbulumuz için öncelikle hayırlı olmasını diliyorum. İstanbul’un Avrupa Birliği’ne hazır olduğuna inanıyoruz. İstanbul bütün ziyaretçileri tarafından görülen ve izlenen bütün yönleriyle Avrupa Birliği’ne aday bir şehir değil, bir AB şehri ve bir dünya şehri olduğunu ifade ediyorlar. Bu teveccüh dolu ama hak ettiğimiz sözleri duymaktan gurur duyuyoruz. Bir kaç gün önce Avustralyalı Parlamenterlerin ziyaretinde bana sordukları: “Böylesine büyük bir şehri nasıl

temiz tutuyorsunuz?” sorusuna, Belediyelerimiz çok iyi çalışıyor, fakat İstanbullular da şehirlerini çok iyi koruyorlar dedim. Dolayısıyla bu kültür bizim bir Avrupa şehri, bir medeniyet şehri ve bir dünya şehri olduğumuzun göstergesidir.
Valiliğimiz bünyesinde AB Dış İlişkiler Koordinasyon Merkezimiz önemli projeler yürütüyor ve bu projeler bakanlığımız tarafından ciddi destek alıyor. Bugün imzalayacağımız protolün en önemli öğelerinden birisi de eğitim. Yerel Yönetimlerimizi, AB Yerel Yönetimleri müktesebatıyla uyumlu hale getirilmesi ve kendimizin uyumlaştırma süreci içinde ne yapabiliriz bunları belediyeler olarak eğitim çalışmaları içinde ele alacağız. Bir başka çalışmada AB üyesi ülkelerin belediyeleri ile İstanbullu belediyelerimizin eşleştirilmesi ve

karşılıklı tecrübe paylaşımının olmasıdır” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise, BM dahil dünyanın her noktasında kent yaşamının kalitesini geliştirmek için çalışmalar yapıldığını aktardı. Bunun da yerel yönetim anlayışıyla gerçekleşebileceğini vurgulayan Topbaş, “Biz de bu konuda yerel
İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak AB fonlarından 35 projeyi AB fonlarıyla devreye soktuklarını aktaran Topbaş, “Bir takım maddi destekler aldık, maddi boyut önemli değil. Projesi önemli. Biz proje boyutuna daha çok bakıyoruz. İnanıyorum ki bundan sonra yapacağımız çalışmalar da buna paralel olarak devam edecektir.” Dedi. yöneticiler olarak buna hazırız. Şu anda Avrupa Birliği’ne yapılan müzakereler kapsamı içerisinde yerel yönetimlerin ilgilendiren fasıllara baktığınız zaman yüzde 60’ını oluşturmakta. Çünkü insanların yaşam alanlarını ilgilendiren konularda yerel yönetimler ön planda.” dedi.
Açılış konuşmalarının ardından protokol imza töreni ve kokteyl düzenlendi.

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.