logo

İki tutum, 1 Mayıs!

Türk-İş yönetimi 1 Mayıs’ı bölme girişimlerini hızlandırdı. İşçiler ve birlikten yana sendikacılar ise bu girişimi boşa çıkartıyor.

1 Mayıs İşçi Sınıfının Uluslararası Birlik Mücadele ve Dayanışma Günü. Dünya genelinde işçilerin birleşip ortak taleplerini dile getireceği bugünde, Türkiyeli işçiler bölünüyor. Konfederasyonların tutumu nedeniyle yaşanan bu bölünme, üst yönetiminin tutumu nedeniyle Türk-İş’te daha da derinleşti. Türk-İş yönetiminin ayrıştırıcı tutumu sadece konfederasyonları değil, kendi içinde bölünmeyi de beraberinde getirdi.

Önce 1 Mayıs’ı merkezi olarak İzmir’de kutlayacaklarını açıkladı. DİSK ve KESK’ten ayrılmak için başka bir alan için başvuruda bulundu. Türk-İş’e bağlı sendikaların İzmir şubelerinin ortak kutlama ısrarı üzerine bu kararından vazgeçti. Bunun üzerine Türk-İş Başkanı Mustafa Kumlu’nun Bursa’daki mitinge katılacağı açıklandı. Bu açıklamadan çok kısa bir süre sonra Türk-İş Konfederasyonunun merkezi miting alanı olarak Bursa’yı seçtiği ve İstanbul dahil Marmara’daki tüm şubeleri Bursa’ya çağırdığı duyuruldu.

İSTANBUL NEDEN BURSA’YA GİDER

Peki Türkiye’nin metropol kenti, Türkiye işçi sınıfının kalbi konumundaki İstanbul’da 1 Mayıs kutlamalarında Türk-İş olmayacak mı?

İstanbul’daki milyonlarca işçiyi alanlara çıkmaya çağırmak yerine binlerle sınırlı sayıdaki işçiyi Bursa’daki mitinge götürmek anlamlı mı?

TÜRK-İŞ PANKARTIYLA TAKSİM’DEYİZ

Haber-İş 1 No’lu Şube Başkanı Ahmet Karatay, 1 Mayıs’ta Türk-İş Şubeler Platformu olarak Taksim’de olacaklarını söyledi. Türk-İş’in Bursa’ya çağırma kararını doğru bulmadıklarını belirten Karatay, bu karara uymayacaklarını kaydetti. Karatay, bu tür kararların işçileri bölmekten başka bir amacı olmadığını ifade etti. Doğru olanın işçilerin bulundukları her yerde 1 Mayısı kutlaması olduğunu belirten Karatay, “İstanbul’da 15 şube ile Taksim’de kutlama kararı aldık. Türk-İş pankartı ile Taksim’de olacağız” dedi.

Harb-İş İstanbul Anadolu Yakası Şube Başkanı Hüseyin Över de işyerlerinde 1 Mayıs alanı olarak Taksim’i gösterdiklerini, kutlamalara İstanbul’da katılacaklarını söyledi.

İŞÇİ SINIFI İNİSİYATİF ALMALI

Sendika Güç Birliği Platformu (SGBP) sözcüsü ve Tek Gıda-İş Genel Başkanı Mustafa Türkel, Türk-İş’in üyeleri Bursa’ya çağırmasını doğru bulmadı.

İzmir’de şubelerin yaptığının doğru olduğunu aktaran Türkel, “Biz de İstanbul’da doğru olanı yapıyoruz. Ne yaşanıyorsa kamuoyunun önünde yaşanıyor. Bursa’da da biz arkadaşlarımızın 1 Mayıs etkinliklerine katılmalarını rica ettik. Aynı meydanda farklı saatlerde yapılacaktı. SGBP’ye bağlı sendikaların şubeleri her iki kutlamaya da katılacaklar” diye konuştu.

İşçi sınıfının da kendi kararları olması gerektiğini, sendika başkanları karar alıyor diye herkesin uyma zorunluluğu olmadığını dile getiren Türkel, “İşçi sınıfı kendi birliğini ve bütünlüğünü sağlamak için gerekiyorsa kendi inisiyatifini göstermelidir. Doğru olan budur. İşçi sınıfının iradesi sendika başkanlarının iki dudağı arasında olmamalıdır. İşçi sınıfı da bu iradeyi kullanabilmeyi öğrenip Bursa’ya gitmek yerine İstanbul’da olmalıdır” dedi.

GİDEN DE MUTLU DEĞİL

Tes-İş İstanbul 3 No’lu Şube Başkanı Hüseyin Ozil, 1 Mayıs’ta Bursa’ya gideceklerini belirterek, “Genel Başkanımız Türk-İş genel başkanı. Örgütlülüğün gereği neyse onu yapacağız. Tüm işçiye duyurduk. Kaç kişi gelirse o sayıyı Bursa’ya götüreceğiz” dedi.

Türk-İş’in mitingi Bursa’da yapma kararının ardından İstanbul’daki şubelerin de planları değişti. Daha önce İstanbul’daki kutlamalara katılmayı düşünen şubeler, Bursa’ya gitmeye hazırlanıyor. “Gönül isterdi 1 Mayıs mitingini İstanbul’da Taksim’de yapalım ama Bursa’ya gitme kararı alınmış” diyen Teksif Yedikule Şube Başkanı Sebahattin Çetin de İzmir’deki gibi İstanbul’daki şubelerin de ortak kutlama konusunda bir tavır ortaya koyabilmesi gerektiğini, ancak ayrışmanın tek sorumlusunun Türk-İş olmadığını kaydetti.

Haber-İş Anadolu Yakası Şube Başkanı Sedat Güney, genel merkezlerinin henüz bir karar vermediğini ama Bursa’ya gitme ihtimallerinin yüksek olduğunu ifade etti. “Bu kafadan yanlış bir karar. Bursa’ya gelin denmesi beni işçimle karşı karşıya bırakıyor. İstanbul Türkiye’nin başkenti. Emeğin başkenti. Böyle bir kentte kutlama yapmayıp Bursa’ya gitmek doğru değil” diyen Güney, genel merkezlerinden henüz bir yazı gelmediğini, Bursa’ya gitme yönünde bir karar çıkarsa mecburen gideceklerini kaydetti. Güney, “Bursa’ya çağırırlarsa temsilcilerimi alır giderim ama İstanbul’da yapılırsa onun kat kat fazlasıyla katılırız” dedi.

Kaynak : EVRENSEL

Etiketler:
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.