logo

“Yatırımlarımız tiyatroya verdiğimiz önemi gösteriyor”

Şehir Tiyatroları‘ndaki yönetmelik değişikliğiyle ilgili soruları cevaplandıran Başkan Topbaş; “Dünyanın hiçbir belediyesinde bu kadar tiyatro yok. Bu da bizim tiyatroya, sanata verdiğimiz önemi gösteriyor. Yönetmelik konusunda biraz destek verilirse güzel sonuçlar alırız” dedi.

ABD’deki temaslarını tamamlayan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, yurda dönüşünde Atatürk Havalimina’nda basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı. Şehir Tiyatroları’ndaki yönetmelik değişikliğine tepkilerle ilgili konuşan Başkan Kadir Topbaş, ”Biraz acele davranıyorlar, takip ederlerse, yakın izlerlerse niyetlerimizin gayet iyi olduğunu görecekler. Maalesef ön yargılarla hareket ediliyor. Düşünce okurcasına tavırlar konuluyor. Bundan biz de rahatsız oluyoruz” dedi.

Şehir Tiyatroları ile ilgili olarak geçmişte birçok sanatçının ve yöneticinin yönetmeliğin değiştirilmesi gerektiği konusunda görüş belirttiğini ifade eden Kadir Topbaş, bunun müfettiş raporlarıyla da dile getirildiğini hatırlatarak, şöyle konuştu;

”Bu çerçevede bir çalışma yapıldı. Biz şunu söylüyoruz. Biraz acele davranıyorlar, takip ederlerse, yakın izlerlerse niyetlerimizin gayet iyi olduğunu görecekler. Çünkü göreve geldiğimiz günden itibaren tiyatroları, sahneleri yenilemek konusunda, yeni sahneler eklemek konusunda ciddi çalışmalar yaptık. 6 binin üzerinde koltuk sayısına çıkarttık. Dünyanın hiçbir belediyesinde bu kadar sahne sahibi olan bir kuruluş yok. Bu da bizim tiyatroya, sanata verdiğimiz önemi göstermekte. Maalesef ön yargılarla hareket ediliyor. Düşünce okurcasına tavırlar konuluyor. Bundan biz de rahatsız oluyoruz. Şu anda geçici bir süreç olarak devreye giren bazı çalışmalar var. Ama aktif olarak çok daha beklentilere cevap verecek duruma gelecek. Biraz sabrederlerse, hatta destek verirlerse, ön yargılı olunmazsa inanıyorum ki güzel sonuçlar alırız.”

İstanbul’un ulaşım networku hazır

Başkan Topbaş, havaray sistemi ve minibüslerin otobüslere dönüştürülmesine ilişkin bir soru üzerine de ”Şehrin ulaşım sistemi ile ilgili çalışmamızı bitirdik. Ulaşım networku hazır. Hangi sistemi şehre koyarsak şehirde insanlarımız rahatlıkla erişme imkanı bulur ve sıkıntı yaşamazlar bu konuyla ilgili çalışmalarımız var. Bir kısmı zamanla ilgili bir kısmı da maddi imkanlarla ilgili” diye konuştu.

Havaray sisteminin şehre girmesi, otobüs ağının geliştirilmesi ve otobüsteki yoğunlukların azaltılmasıyla ilgili çalışmaların var olduğunu, ayrıca bugüne kadar hizmet veren minibüsleri de tamamen ortadan kaldırma gibi niyetlerini olmadığını anlatan Topbaş, ”Minibüs esnafı bugüne kadar bu kentte çok önemli hizmet verdi ve vermeye devam ediyor. Onlarla daha güzel, daha kaliteli hizmet verilmesi konusunda yapılan görüşmeler var. Mağdur etmeden İstanbul’a hizmet vermek bizim niyetimiz” şeklinde konuştu.

Etiketler:
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.