logo

Üniversite Öğrencileri İçin Ssk’dan Yeni Düzenleme

Üniversite Öğrencileri İçin Ssk’dan Yeni Düzenleme

Ülkemizde ve yurt dışında okuyan öğrenciler için Sosyal Güvenlik Kurumu yeni yasayı yürürlüğe koydu.

Türkiye’de ikamet eden tüm vatandaşlar 1 Ocak 2012 tarihinde yürürlüğe giren yasa ile genel sağlık sigortası kapsamına alındı. Uygulamaya konan yeni yasa, öğrenci ve sosyal güvencesi olmayanların akıllarında soru işareti oluşturdu.

Yeni yasa öğrencileri de etkiledi
Üniversite öğrencilerinin sağlık giderleri Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı tarafından karşılanırken artık yeni 5510 Sayılı Sosyal Güvenlik ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu gereğince Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından karşılanmaya başladı. Yeni kanun kapsamında, herhangi bir işte çalışmayan öğrenciler okullarından aldıkları öğrenci belgelerini Sosyal Güvenlik Merkezi’ne teslim etmeleri durumunda anne, baba veya eşinin sosyal güvencesinden yararlanmaya devam etti.

Öğrenci belgeleri ile Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvuru yapmayan öğrenciler, aylık kişi başı gelirlerinin asgari ücret (886,5-TL) olduğu varsayılarak her ay 213 lira tutarında sağlık primi borcu ödeyecek.

Aile güvencesi olmayana ve 25 yaş üstü öğrenciye gelir testi.

25 yaş üstü öğrenciler ve aile bireylerinden bir kişinin sağlık güvencesi olmayan ve birçok kişinin bağlı bulundukları muhtarlıklardan aldıkları ikametgâh belgesiyle birlikte en yakın Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvurarak ‘Gelir Testi’ yaptırdı. Test sonucunda aile bireyleri başına brüt asgari ücretin üçte birinden az (295 TL) gelir tespit edilen öğrencinin, sağlık primini Sosyal Güvenlik Kurumu üstleniyor.
Yabancı öğrenciler her yeni dönem ders seçiminde borçlu sayılacak

Türkiye’de kendi imkânlarıyla öğrenim gören veya çifte vatandaş olan yabancı öğrenciler prim giderlerini ödedikleri takdirde genel sağlık sigortalılığı hakkı başladı. Bu öğrenciler sigortalı olabilmek için bağlı bulundukları sigorta kurumu tarafından “Sağlık Yardım Hakkı Belgesi (formüler) ’ nin bir örneğinin Türkiye’de ikametgâhlarının bulunduğu Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü’ne bir örneğinin de üniversiteye gönderilmesi gerekiyor.

Bu işlemler yapılmaz ise onlar da diğer yabancı öğrenciler gibi borçlandırılacaklar ve primlerini ödemelerini takiben sağlık hizmetlerinden yararlanabilecekler.

 

Haber: Ayşegül YILDIRIM

 

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.