logo

Ayşe Selen Ayla Anıldı

İzmir’de, üç günde üç kişiyi öldüren Hamdi Ayri’nin kurbanlarından İzmir Ekonomi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi 1’inci sınıf öğrencisi Ayşe Selen Ayla’yı (22) arkadaşları öldürülüşünün ikinci yıldönümünde andı.

 

 

25.04.2010 günü İzmir Balçova Tayfun Sokak’tan geçmekte olan 22 yaşındaki İzmir Ekonomi Üniversitesi Mimarlık Bölümü öğrencisi Ayşe Selen Ayla, silahlı bir kişi tarafından başından tabancayla vurulmuştu.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da unutulmayan Ayşe Selen için ders çıkışında toplanan yaklaşık 100 kişi ellerinde karanfillerle okullarından olay yeri olan Tayfun Sokak’a kadar yürüdü. Burada Ayşe Selen’nin öldürüldüğü yere fotoğraflarını ve karanfiller bırakan öğrenciler adına Ayşe Selen’in yakın arkadaşı Cansu Karakız bir konuşma yaptı.

Arkadaşlarını unutmadıklarını söyleyen kalabalık İzmir’de gerçekleşen Ayşe Selen Ayla, Esra Yaşar ve Mustafa Has(Azra) cinayetlerinin zanlısı olarak Bodrum’da yakalanan Hamdi Ayri’nin, davasının 2. Yıldır sürmekte olması ve hala bir sonuca bağlanmaması durumundan şikayetçi olduklarını belirtti.

Konuyla ilgili Cansu Karakız; Ayşe Selen ile birlikte katledilen Esra Yaşar ve Mustafa Has(Azra)’ın tek suçlarının kadın olmaları ve bu sebepten dolayı öldürüldüklerini vurguladı.

Ayrıca yaptığımız röportajda Cansu Karakız; “ ne yapılıp edilip biran önce bu davanın çözülmesi lazım, hiç olmazsa adaletin yerini bulması ve başka insanların canı yanmaması için.’ Dedi.

Ayşe Selen’i anma yürüyüşünde bulunanlar arasında Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyeleri de yer aldı.

Türkiye’nin pek çok ilinde kadın cinayetleri davalarında aktif mücadelede bulunan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu İzmir Temsilcisi Sanem Deniz KURAL; Bu tür olayların bir anlık sinir, aşk ve kibir sonucu gerçekleşen bir cinayet olmadığını bunun adının kadın cinayeti olduğunu ifade etti. Ayrıca, toplumun ezik ve dışlanmış insanları olan kadınlara karşı gerçekleştirilen bu tür cinayetlere toplum ve devletin bütün kurumları tarafından gerekli ilgi veya çabanın gösterilmediğini aşk, anlık sinir gibi sebeplerle kadının sürekli maruz kaldığı şiddetin meşrulaştırıldığını belirtti.

Yapılan röportajda KURAL; “Genel anlamda bizim ülkemizde kadın cinayetleri giderek artıyor. Bu artış karşısında devletin bütün kurumları mahkemeler ve adalet sistemi bu cinayetleri engelleyecek herhangi bir önlem almıyor. Katillere sürekli ceza indirimi uygulanıyor. Biz bunun son bulmasını istiyoruz. Kadın katillerine ceza indirimi yerine ağır cezalar verilirse caydırıcı olabilir…” dedi.

 

Haber: Çağrı ÖNER & Hasan ÇELİK

Video & Fotoğraflar : Çağrı ÖNER & Hasan ÇELİK

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.