logo

TBMM Çevre Komisyonu Üyeleri İzmir’de

Türkiye Büyük Millet Meclisi Çevre Komisyonu üyeleri, İzmir iline düzenledikleri iki günlük araştırma gezisini tamamlamasının ardından, İzmir Valisi M. Cahit Kıraç’ı makamında ziyaret ettiler.

 

 

 

İzmir’deki gemi söküm tesisleri, balık çiftlikleri veİzmir Körfezi’ni çevre sağlığı yönünden inceleyen Çevre Komisyonu Başkanı Erol Kaya ve komisyon üyelerinin gerçekleştirdikleri ziyarette duyduğu memnuniyeti dile getiren Kıraç, daha sonra komisyon üyeleri ve İzmir’deki çevreci sivil toplum örgütleri ile bir toplantı gerçekleştirdi.

Yapılan toplantının ardından Valilik Şeref defterini imzalayan TBMM Çevre Komisyonu Başkanı Erol Kaya yaptığı açıklamada; “İzmir’de 20-21Nisan tarihlerinde incelemelerde bulunduk. İzmir’deki gemi söküm tesisleri, balık çiftlikleri ve İzmir Körfezi’ni çevre sağlığı yönünden balık çiftlikleri hakkında devletin koyduğu kriterlerin Yunanistan ve Norveç gibi ülkelerden daha ağır olduğunu belirterek, “Bu bir artıdır. Bu artı korunmalıdır. Ama getirilen kriterlerin sektöre getirdiği bir olumsuzluk varsa, teşvik veya başka bir şekilde giderilmelidir. Komisyon olarak teori ile uygulama arasında dengeyi görmek istediklerini, bu yüzden de konuları yerinde incelediklerini ifade eden Kaya, Türkiye dünyada gemi sökümü ile ilgili Çin, Hindistan, Pakistan gibi ülkelerin çok ötesinde. Türkiye’de Kocaeli’den sonra İzmir kalkınma dinamizmi ve enerji sektörünün yoğun olduğu bir bölgedir. Gemi sökümü, balık çiftlikleri, katı atıklar ve Körfez kirliliğini inceledik. Doğalgaz çevrim santralleri, demir çelik üretim sahaları, bir de sera inceledik. İzmir İktisat Kongresi’nden bu güne ülkenin önemli şehirlerinden birisi. Şahsi kanaatim şehirlerin ülkeleri taşıdığı bir süreçte geçmişte önde olan misyonunu kaybetmişti. Şimdi hızlı bir toparlanma sürecinde. İzmir’in Türkiye’yi Avrupa ve dünyada farklı bir yere taşıma konusunda yoğun bir çabası olduğunu görüyorum” dedi.

İzmir Valisi Kıraç ise, TBMM Çevre Komisyon Üyelerini ve komisyonda yer alan İzmir Milletvekilimiz Aydın Şengül’ü ilimiz de ağılamaktan memnun oldum. Kendilerine hoş geldiniz diyorum. İzmir’in çevre, turizm ve tarıma yönelik sorunları kendileriyle paylaştım. Önümüzdeki yasama döneminde İzmir ile ilgili daha değişik önerilerin komisyona aktaracaklarını söyledi.

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.