logo

Türkiye’nin İlk Mask Müzesi

 

Dünya’da 56 Türkiye’de ilk ve tek olma özelliği taşıyan Mask Müzesinde bir çok farklı kabile ve ünlü sanatçıların maskı bulunuyor. Müjdat Gezen,Sunay Akın ve Ertuğrul Özkök gibi sanatçılarda bağışladıkları masklarla müzeye katkıda bulundu.

 

 

Konak Belediyesi, Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesi’nin ardından Mask Müzesi projesini de hayata geçirdi. Dünyada 56 mask müzesinden biri olan bu müzede, Türkiye’den ve çeşitli ülkelerden 250’nin üzerinde mask yer alıyor. Müzenin kendi içinde tiyatro ve ritüel maskları, kabile maskları, Anadolu maskları ve ölüm maskları gibi farklı bölümleri var. Müzenin bir diğer özelliği de binanın ve içindeki bütün envanterlerin bağış olmasıdır.

Müjdat Gezen, Ertuğrul Özkök, Sunay Akın, Erdoğan Aşıcı ve Pervin Özdemir gibi sanatçıların koleksiyonlarından bağışlar da yer alıyor. Sunay Akın’ın 60,70 ve 80’li yılların kağıt maskelerinden oluşan koleksiyonunda dönemin ünlüleri ve ünlü karakterleri bulunurken, Müjdat Gezen’in bağışta bulunduğu koleksiyonda ise Avustralya, Afrika gibi eski kabile gruplarının kullandıkları masklar yer alıyor. Müzenin genel işlerinden sorumlu ve aynı zamanda mask atölye öğretmeni Eylem Sürer Kaya Yılan,  genellikle müze konseptinde ölüm masklarının hakim olduğunu,  en çok ilgi çeken masklar arasında Atatürk ve Türkiye’de ilk kez bu müzede yer alan Aziz Nesin’in ölüm maskının bulunduğunu belirtti. Dünya mask müzelerinde kültürel, tarihi maskların yanı sıra daha çok ölüm masklarının  sergilendiğini ancak Türkiye’de İslam dini inancı gereği bunun pek yaygın olmadığını vurgulayan Kaya Yılan, İzmir Mask Müzesi’nin bu anlamda bir ilk olma özelliği taşıdığını b

elirtti.  Bunun yanı sıra, verdikleri eserlerle toplumda fark yaratan İsmet İnönü, Bülent Ecevit, Mehmet Akif Ersoy, Aşık Veysel, Atilla İlhan, Deniz Gezmiş, Homeros, Victor Hugo ve Troçki gibi isimlerin masklarının bulunduğu ‘İz Bırakanlar’ bölümü de oldukça dikkat çekiyor. Mayıs ayında açılan İzmir Mask Müzesi yedi aydan bu yana yaklaşık 8 bin kişi tarafından ziyaret edildi. Her yaştan, her kitleye hitap eden bu müze çoğunlukla öğrencilerin ziyaretine uğruyor. Yaşayan bir müze olması açısından mask müzesinde atölyeye de çok önem veriliyor. Bu yüzden akademik bir eğitimle kurs verilip aynı zamanda bireylerin yaratıcılıklarının da ortaya çıkması sağlanıyor.

 

 

Haber: Ayşegül YILDIRIM

 

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.