logo

Pulitzer ödülleri sahiplerini buldu


ABD’nin en prestijli ödüllerinden biri olarak kabul edilen Pulitzer ödülleri sahiplerini buldu.

35 yılda ilk kez bu yıl roman dalında Pulitzer ödülü kazanan olmadı. Afganistan’da küçük bir çocuğun, bombalı saldırı sonrasında cesetlerin arasındaki çaresizliğini konu alan fotoğraf ise Fransız AFP ajansına ilk Pulitzer ödülünü getirdi.

ABD’nin en etkili gazetelerinden The New York Times bu yılın Pulitzer’lerinde iki ayrı dalda ödül aldı. Zengin kesimlerin, yüksek vergi ödemekten kurtulmak amacıyla hangi yasal boşluklardan yararlandığına ilişkin çalışması nedeniyle David Kocieniewski ‘Aydınlatıcı Gazetecilik’; Doğu Afrika’daki açlık ve sefaleti gözler önüne seren haberleriyle Jeffrey Gettleman ‘Uluslararası Gazetecilik’ dalında ödül kazandı. Associated Press ajansı muhabirlerince hazırlanan ve New York polisinin, CIA’in de katkılarıyla, büyük ölçüde Müslümanların yaşadığı semtlerde ne denli agresif bir tele-kulak sistemi kurduğunu gösteren haber dizisine ise ‘Araştırmacı Gazetecilik’ ödülü verildi.

Huffington Post farkı

2005 yılında kurulan ve ilk başlarda kimselerin ciddiye almadığı haber sitesi Huffington Post, en prestijli gazetecilik ödüllerinden birini kazandı. Önceki gün açıklanan Pulitzerlerin ‘Ulusal Habercilik’ dalındaki ödülü, Afganistan ve Irak’ta yaralanan Amerikan askerlerinin içinde bulunduğu fiziki ve duygusal mücadeleyi tüm ayrıntılarıyla işleyen haberiyle Huff Post’a gitti. 10 bin dolarlık ödülü, haberi yapan muhabir David Wood kazandı. Öte yandan bir başka internet sitesi olan Politico da, taşlama karikatürleri sayesinde ödüllendirildi.

Kurgusal kategorilerde bu yıl, ‘En İyi Roman’ ödülüne kimse lâyık görülmedi. En İyi Tiyatro Oyunu ödülünü, ‘Water by the Spoonful’la Quiara Alegria Hudes kazandı. Müzik ödülü Kevin Puts’a, şiir ödülüyse Tracy K. Smith’e gitti.

Gazetecilik alanındaki ödüller

Kamu Hizmeti: The Philadelphia Inquirer
Sıcak Gelişme Haberciliği: The Tuscaloosa (Ala.) Haber personeli
Araştırmacı Gazetecilik: Associated Press ajansından Matt Apuzzo, Adam Goldman, Eileen Sullivan ve Chris Hawley ile Seattle Times’tan Michael J. Berens ve Ken Armstrong
Aydınlatıcı Gazetecilik: New York Times’tan David Kocieniewski
Ulusal Gazetecilik: Huffington Post’tan David Wood
Uluslararası Gazetecilik: New York Times’tan Jeffrey Gettleman
Özel Haber Yazımı: The Stranger’dan Eli Sanders
Yorum: Chicago Tribune’den Mary Schmich
Eleştiri: The Boston Globe’dan Wesley Morris
Editoryal Karikatür: POLITICO’dan Matt Wuerker
Sıcak Gelişme Fotoğrafçılığı: AFP’den Massoud Hossaini
Özel Haber Fotoğrafçılığı: The Dever Post’tan Craig F. Walker

PULITZER’de ‘Sıcak Gelişme Fotoğrafçılığı’ ödülünde sürpriz yaşanmadı. Ödül; geçtiğimiz yıl Afganistan’ın başkenti Kabil’de gerçekleşen bir bombalı saldırı sırasında, 11 yaşındaki Afgan kızı Tarana Akbari ölülerin ortasında çığlık atarken deklanşöre basan AFP fotoğrafçısı Massoud Hossaini’ye gitti. Hossaini, bu karesiyle, Fransız Haber Ajansı’na ilk Pulitzer’i kazandırdı.

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.