logo

NATO’da Afganistan pazarlığı

NATO’ya üye ülkelerin dışişleri ve savunma bakanları bugün Brüksel’de, yabancı birliklerin çekilmesinden sonra Afgan güçlerinin mali açıdan nasıl destekleneceğini ele alacak.

 

 

İttifak yetkilileri bahar taaruzuna başladığını açıklayan Taliban’ın hafta sonunda Kabil’de düzenlediği eş güdümlü saldırılardan sonra stratejide bir değişiklik olmadığında ısrar ediyor.

NATO güvenlik alanında sorumluluğu 2014 sonuna kadar tamamen Afgan güçlerine devretmeyi planlıyor.
Washington, müttefiklerinden Afgan güçlerinin yıllık maliyetinin dörtte birini karşılamasını istiyor.

Diğer NATO üyelerinin yılda toplam 1 milyar dolar taahütte bulunmasını bekleyen ABD’nin katkısının ise 3 milyar dolar olması planlanıyor.

1 milyar dolar

Toplantı, ABD’nin Chicago kentinde gelecek ay yapılacak NATO devlet ve hükümet başkanları zirvesine hazırlık niteliği taşıyor.

Afgan güçlerinin finansmanıyla ilgili nihai kararın bu zirvede açıklanması bekleniyor.

BBC savunma muhabiri Caroline Wyatt’a göre, NATO’nun önündeki en zorlu görev, Afganistan’daki muharip görevin sonuna gelinirken, koalisyonu bir arada tutabilmek.

Avustralya Salı günü, Afganistan’daki birliklerini planlanandan bir yıl önce çekeceğini açıklamıştı.

Aralarında Kanada, Hollanda ve Fransa’nın da bulunduğu diğer bazı koalisyon üyeleri ise ya bundan böyle muharip görev üstlenmeyeceğini açıklamış ya da asker çekmeyi hızlandırmıştı.

Afgan ordusundaki asker sayısının önümüzdeki birkaç ay içinde 350 bine çıkarılması hedefleniyor. Eğitim ve lojistik desteğin büyük bölümünü ABD sağlayacak.

Amerikan yönetimi birkaç yıl içinde asker sayısının 230 bine düşürülmesini öngörüyor. Ancak bu plan Afganistan’daki bazı güvenlik uzmanlarını kaygılandırıyor.

 

Kaynak : BBC Türkçe

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.