logo

Grup Yorum Bakırköy konseri

Protest müziğin öncülerinden Grup Yorum’un 2. Bağımsız Türkiye Konseri 200 bin kişinin katılımıyla Bakırköy’de yapıldı.

Gelenekselleşecek olan bu konserlere her geçen yıl daha fazla katılım oluyor. Geçen yıl yine Bakırköy’de düzenlenen konsere 150 bin kişi katılmıştı. Hedefi 300 bin olarak belirlenen bu yılki konsere 200 binin üzerinde katılım oldu.

Zülfü livaneli, Aylin Aslım,Aynur Doğan,Hüseyin Turan ve Nihat Behram’ında destek vermesi ilgiyi arttırdı. Geçen yıl da Mor ve Ötesi konsere destek vermişti. Bu yaklaşımla farklı tarzda müzik dinleyicisini karşısında görmek isteyen grup yorum farklılıkları ortak ideallerde buluşturmak istiyor.

Konuk sanatçılar arasında Kürt solu, Türk solu, Kemalist Sol, Devrimci Sol’dan insanları buluşturmayı başarmış Grup Yorum ‘Bağımsız Türkiye’ sloganıyla yola çıkıyor.

Her bölgeden , her ilden on binlerce insanın akın ettiği konserde  200 bin kişilik kitle tek yürek aynı türküleri söylemenin, aynı dili konuşmanın, aynı halayda omuz omuza olmanın coşkusunu yaşadı.Büyük bir halk korosu kurmayı hedefleyen grup bu sene müthiş bir konser verdi

Üzerlerindeki tüm baskılara rağmen direnen, öyle ki grubun elemanı Seçkin Aydoğan hala tutuklu, grup yorum istedikleri halk korosunu kurmak için her yıl ‘ Bağımsız Türkiye’ sloganıyla konserlerine devam edecek.  Çünkü onların da dediği gibi ellerinde sanat gibi çok güçlü bir şey var. Sanat yasaklansa da topluma ulaşır. Sanat cephesi çağrısı yapan ve tüm baskılara rağmen eserleri hala ayakta olan grup, halk korosu kurma yolunda giriştiği mücadeleye her yıl daha fazla insanla  devam ediyor.

Haber: Çağrı ÖNER & Faruk KURTTEKİN

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.