logo

1 Mayısı Taksim Meydanında Yaptırıyoruz

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu 1 Mayıs İşçi Bayramı’nın Taksim’de kutlanması konusunda farklı bir düşüncelerinin olmadığını söyledi.

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Turgut Özal’ın anıt mezarında düzenlenen anma töreninde gazetecilerin 1 Mayıs kutlamalarına ilişkin sorularını yanıtladı.

Vali Mutlu, “Taksim Meydanı’nda yaptırıyoruz. Şu ana kadar farklı bir düşüncemiz yok.” dedi. Vali Mutlu’nun ‘yaptırıyoruz’ sözünün, işçiler ve emekçiler tarafından nasıl karşılanacağı merak konusu.

Daha sonra nasıl ‘yaptıracaklarını‘ da açıklamayı ihmal etmeyen Mutlu, kutlamaların huzur ve güven içinde geçmesi için emniyet güçlerinin gerekli hazırlıkları yaptıklarını ve tedbir alacaklarını belirtti. Kutlamaların her yıl olduğu gibi sakin ve sükunetle geçmesini beklediklerini aktaran Mutlu, “Tabii ki işçilerimizin, emekçilerimizin bu özel günlerini en iyi şekilde kutlamaları ve emeğe saygı noktasında da hepimizin bu konuda gerekli gayreti göstermesi lazım. Emek gününe, işçilerimizin gününe yakışır bir etkinlik olmasını bende yürekten diliyorum.” diye konuştu.

AKP iktidarı, 2007, 2008 ve 2009 yıllarında 1 Mayıs’ın Taksim Meydanı’nda kutlamasına izin vermemiş, polis, 1 Mayısı Taksim’de kutlamak isteyen emekçilere saldırmıştı. Daha sonra emekçilerin ve devrimcilerin kararlılığı karşısında AKP, 1 Mayıs’ın Taksim’de kutlanmasına izin vermek zorunda kalmıştı.

Haber: Senan TASHAN

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.