logo

Tekstil İşçilerine Polis Barikatı

Hey Tekstil işçileri direnişlerinin 67. gününde polis engeliyle karşılaştı. Başbakan Erdoğan’ın İstanbul’da olduğunu öğrenen işçiler, seslerini başbakana duyurmak için İstanbul Kısıklı’daki evine doğru yola çıktı. Mecidiyeköy’e kadar sorunsuz bir şekilde iki araçla ilerleyen işçiler, buradan sonra polis engeliyle karşılaştı. Araçları durduran trafik polisleri, araçların tüm evraklarına el koydu. Hey Tekstil işçileri, 10’un üzerinde resmi ve sivil polis aracı eşliğinde, Boğaz Köprüsü’nün Anadolu Yakası çıkışındaki İstanbul Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şubesine götürüldü. İşçilere ‘Geldiginiz yere geri dönün’ diyen polisler, aksi takdirde hazırda bekleyen onlarca çevik kuvvet ekibinin müdahale edeceği tehdidinde bulundu. Bunun üzerine işçiler, avukatlarını arayacaklarını, bunun yasal olmadığını söyleyince sivil polislerin sert tepkisi ile kaşılaştı.
Polisler tarafından zorla otobüslerine bindirilen işçiler, 10’u aşkın resmi ve sivil polis aracının yanı sıra 2 otobüs çevik kuvvet eşliğinde fabrika önüne getirildi. İşçileri taşıyan otobüs şoförlerine de yol boyunca durmamaları ve tek bir kişiyi bile araçtan indirmemeleri uyarısını yapan polisler, aksi halde alıkonulan araç belgelerinin geri verilmeyeceği tehdidini yaptı.
BİZ SADECE HAKKIMIZI İSTİYORUZ
Yaşananları gazetemize değerlendiren Hey tekstil işçilerinden Mine Gürsoy, ‘Ben böyle bir şey görmedim’ diyerek tepki gösterdi. “Biz sadece Başbakan’ın İstanbul’a geldiğini duyunca, sesimizi duyurmak için yanına gitmek istedik” diyen Gürsoy, “Daha yolun yarısını gitmeden otobüsler dolusu polisle karşı karşıya kaldık. Bizler terörist değiliz sadece hakkımızı istiyoruz” diyerek isyan etti.
BAŞBAKAN SESİMİZİ DUYMAK İSTEMİYOR
Yaşananların kendisi için sürpriz olmadığını söyleyen Erdinç Özgün “Biz bu güne kadar bir çok yere gittik. Meclise, Valiliğe ve AKP İl binasına. Ama kimse sesimizi duymadı, duymak istemedi. Başbakanın televizyonlarda fakir aileleri ziyaret ettiğini görüyorduk. Aynı Başbakan 67 gündür sokaklarda mağdur olduğumuzu duymuyor” dedi.
HÜKÜMET VE YASALAR İŞÇİNİN KARŞISINDA
Sinan Mutlu, hükümetin ve yasaların işçinin karşısında olduğunu belirterek “İşçilere reva görülen itilip kakılmak, tehdit edilmek” diye isyan etti. Sadece emeklerinin karşılığını almak istediklerini söyleyen Mutlu, “Hükümet hak aramayı suç olarak görüyor” dedi.

(İstanbul/EVRENSEL)

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.