logo

13 Nisan 2012

Bira 6 Lira Beer 7.5Lira

MARMARİS’teki bazı esnafların işletmelerinin camlarına astıkları etiketler ile fiyat tabelaları, yabancılara daha pahalı hizmet ve ürün satıldığını belgeliyor. Örneğin aynı tabelada biranın fiyatı, hem 3 Euro hem de 6 TL olarak belirtiliyor. Oysa 3 Euro’nun piyasa değeri yaklaşık 7,5 TL. Döviz cinsi olarak tabelalarında ABD Doları ve İngiliz Sterlini belirten bazı işletmelerde de aynı durum gözleniyor. Şaşkına dönen turistlerde kandırılma, kazıklanma endişesi yaratan bu durum, turizmciler tarafından ‘kendi kalemize gol atmak gibi’ diye nitelendi.

 

“TURİSTİ KORKUTUYOR”

Türkiye müdavimi yabancılar, farklı tarifenin turist üzerinde olumsuz etkiler bıraktığını söylüyor.
Her mevsim Marmaris’e gelen 49 yaşındaki Gallerli emekli hemşire Heidi Stickler, “Yaklaşık 20 yıldır buraya gelirim. Bir türlü döviz ile TL arasındaki kur fiyatına standart getirilmedi. Her ne kadar, benim gibi çoğunluk Türk Lirası ile alışveriş yaptığı için bu farktan etkilenmese de yine de turistleri, endişelendirip, korkutuyor. Sadece döviz cinsinden yada TL üzerinden fiyat belirtmek de endişeleri gidermez. Çünkü, dövizin kaç TL karşılığı kabul edildiği işletmelerin hemen hepsinde belirtilmiyor” dedi.

BELEDİYE DEVREYE GİRİYOR

“Aynı işletmede satışa sunulan bir ürünün alıcısı kim olursa olsun fiyatı tek olmalı” diyen, Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar ise, VİTRİN’İn sorusunu yanıtlarken tabelalarda fiyatların tek bir para birimiyle belirtilmesi için çalışma başlatacaklarını söyledi. Al Acar, “Daha önceleri, aradaki uçumları engellemek için taban ve tavan fiyat oluşturulması için bazı esnaflar ile sivil toplum örgütleri harekete geçmişti.

Ancak başarılı olamadılar. Bizim de ‘fahiş’ boyutlara ulaşmadıkça buna müdahalemiz söz konusu olamazdı. Ancak şimdi durum farklı. Parasını döviz olarak ödeyen bu işten zararlı çıkmış oluyor. Bu da onların kandırılma duygusuna kapılmalarına yol açar ki, müşteri memnuniyetine çok önem vermemiz gerektiğine inanan bizler buna müsaade etmeyiz. İlgili birimlerimizde konuyu gündeme alıp, tabelalara bir tek para cinsinin yazılmasını şart koşacağız. Bu para birimi de TL olacak. Aksine davrananlara Kabahatler Kanunu’na göre ceza kesilmesini de sağlayacağız” diye konuştu.

KENDİ KALEMİZE GOL ATIYORUZ

Marmaris Vitrin Gazetesinin gündeme taşıdığı ‘kurmaca’ hakkında sektör temsilcileri çarpıcı açıklamalarda bulundu:
Muğla ve Marmaris Esnaf Odaları Birliği Başkanı Şükrü Ayylıdız: “Burada haksız kazanç söz konusu. Bizim onayladığımız fiyatlarla esnafın turistte yansıttığı fiyatlar farklı. Denetim olmayınca herkes kafasına göre takılıyor. Bunun çözümü sık sık zabıta denetimi. Fiyatlar Türk Lirası üzerinden yazılmalı ve eğer turist dövizle ödeme yapacak olursa, o günkü kur üzerinden hesaplanarak fiyat çıkarılmalı” Türkiye Seyahat Acentaları Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı İsmail Özbozdağ: “Bölgemizde işini dürüst yapanlar olduğu gibi, maalesef turisti kazıklayanlar da var. Fiyatlar dövizle de TL ile de aynı olmalı. Bu yapılan haksız kazanç sağlamak, turiste kazık atmak, saygısızlık ve kendi kalemize gol atmaktır”

Haber: Ender TÜRKKAN

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.