logo

13 Nisan 2012

AİHM, ensest yasağına onay verdi

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) ensest ilişki yaşayan iki Alman kardeşin “aile hayatı hakkı” için yaptığı başvuruyu reddetti.

35 yaşındaki Patrick Stuebing ve 28 yaşındaki Susan Karolewski’nin ikisi özürlü dört çocukları var.

AİHM, Almanya’nın ensest ilişkiyi yasaklamaya hakkı olduğu yolunda görüş bildirdi.

Ensest ilişki nedeniyle üç yıl hapis yatan Stuebing, çocukken evlat edinilmiş, kızkardeşi Susan Karolewski dahil ailesinin diğer üyeleri ve akrabalarıyla 20’li yaşlarında karşılaşmıştı.

Anneleri öldükten sonra birlikte yaşamaya başlayan Stuebing ve Karolewski dört çocuk sahibi oldu. Çocukların üçü şimdi devlet gözetiminde.

‘İlişkimiz normal’

Kardeşler, ilişkilerinin diğer insanlarınkinden farklı olmadığını savunuyor.

Ensest ilişkinin yasak olması bir ölçüde çocukların özürlü doğmaları ihtimalinin çok yüksek olmasına dayanıyor. Patrick Stuebing ve Susan Karolewski’nin çocuklarından ikisi özürlü.

Özürlü çiftlere neden engel yok’Ancak avukatları, özürlü çiftlerin ya da yaşlı kadınların çzürlü çocuk sahibi olma risklerinin daha fazla olduğunu ancak bunlara bir yasağın söz konusu olmadığını savundu.

Stuebing özel hayat ve aile hayatına ilişkin haklarının çiğnendiğini savundu.

Ancak Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ensest ilişkiyi yasaklamanın aile hayatının korunması hakkını ihlal etmediğine hükmetti.

AİHM, Alman mahkemelerinin kişilik bozukluğu olması nedeniyle Stuebing’in kızkardeşini cezaya çarptırmadığını, Karolewski’nin yaptıklarından kısmen sorumlu olduğunu bildirdi.

 

Kaynak : BBC TURKCE

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.