logo

Rize Üniversitesi Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Oldu

T.C Rize Üniversitesi ismi Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi olarak değiştirildi.

Eski adıyla Rize Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Arif Yılmaz, üniversitenin adının değiştirilmesi kararının Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından yürürlüğe girdiğini açıkladı.

Ayırca ; Prof Dr. Arif Yılmaz, isim değişikliğinin Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından hızlı bir şekilde uygulamaya geçtiklerini ve ilk önce tabela ve yazışmalar gibi işlemlerin değişikliklerine gideceklerini ifade etti.

 

“BAŞBAKANIMIZIN İSMİNİN YAŞATILMASI ADINA DEĞİŞİKLİĞİ UYGUN GÖRDÜK”

 

Rektör Prof. Dr. Arif Yılmaz, isim değişikliğine gitmelerinin sebebi hakkında ise şunları söyledi:

“Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan, güzel ve şirin ilimiz Rize’den şimdiye kadar çıkan en büyük devlet ve siyaset adamıdır. Kendisinin ilimize olduğu kadar üniversitemize de çok büyük katkıları ve yardımları olmuştur.

Recep Tayyip Erdoğan ayrıca Türkiye Cumhuriyetinde en uzun süre başbakanlık yapan yöneticilerimizden de birisidir. Başbakanlığı döneminde 2001 krizinde devraldığı ülkemizi, küresel krize, dünyada ve etrafımızda olan olumsuz hadiselere rağmen pek çok alanda ilerilere taşımıştır. Özellikle ekonomi, sağlık, ulaşım ve eğitim alanlarında ülkemize çağ atlatmıştır. Demokratikleşme adına çok önemli ve başarılı çalışmalar yapmıştır. Her ilimize üniversite götürmüştür. Üniversitemiz de onun döneminde kurulmuştur. Üniversitelerin kapılarını halka açmıştır.

Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan, içeride halkımızın itibarını artırdığı gibi dışarıda da ülkemizin saygınlığını yükseltmiştir. Türkiye emir alan ülke konumundan çıkmış, sözü dinlenilen, kendisine danışılan ülke konumuna gelmiştir. Recep Tayyip Erdoğan dünyanın bildiği, saygı duyduğu önemli liderlerden birisidir. Onun döneminde Türkiye’nin yıldızı sürekli olarak yükselmektedir.

Biz de Rize Üniversitesi senatosu olarak ilimizden çıkan böyle bir devlet adamının isminin yaşatılması adına üniversitemize onun ismini vermeyi uygun gördük. Rizelilere yakışır böyle bir vefa örneği göstermek istedik.

Bu isim değişikliği üniversitemizin vizyonunu, marka değerini de güçlendirecektir, artıracaktır. Üniversitemizin, yöresel ve küçük bir üniversite, taşra üniversitesi olma konumundan; dünyaca tanınan, yurt içinde ve dışında tercih edilen, hedefleri büyük olan, iddialı ve güçlü bir üniversite konumuna yükselme yolunda ona moral, güç ve motivasyon sağlayacaktır.

Biz de Recep Tayyip Erdoğan üniversitesi olarak bundan sonra bu misyona yakışır tarzda büyük adımlar atmaya çalışacağız.

Üniversitemizin isim değişikliği, ülkemize, ilimize ve üniversitemiz çalışanlarına hayırlı olsun.”

 

Prof. Dr. Arif YILMAZ
Recep Tayyip Erdoğan
Üniversitesi Rektörü

Rektör Prof.Dr.Arif Yılmaz, rize.edu.tr sitesinden yaptığı açıklamada değişiklik yapmaya başladıklarını açıkladı.İmzasında da görüldü.İmza olarak Recep Tayyip Erdoğan Universitesi Rektörü unvanına yer vermiş.

Haber:Çağrı ÖNER & Hasan ÇELİK

 

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.