logo

10 Nisan 2012

İstanbul Metrobüs duraklarında çiçekler açıyor

İstanbul Metrobüs hattında uygulamaya alınan ağaçlandırma projesiyle, duraklar daha yeşil hale getiriliyor.

 

 

 

 

Metrobüs hattı istasyonlarında uygulanmaya başlanan ağaçlandırma projesi sayesinde istasyonlar daha yeşil hale geliyor.

2011 yılında başlatılan çalışma ilk olarak Avcılar-Zincirlikuyu hattında uygun olan istasyonlara defne, zakkum, lale ağacı, hatmi ve süs eriğinden oluşan 113 tane ağaç dikimi yapıldı. Bu yıl başından itibaren ise manolya, kurtbağrı, alacalı kurtbağrı, karayemiş ve defne dikildi. 2012 yılı programı uyarınca ilerleyen aylarda 1165 tane yeni bitki dikimi gerçekleştirilecek.

İstanbul’un simgesi erguvanlar da var

Dikimi yapılacak bitkiler arasında İstanbul’un simgesi sayılan erguvanlar da bulunuyor. 2012 yılı ağaç dikim programı uyarınca; 21 Mart – 30 Nisan tarihleri arasında erguvan, süs armudu, süs elması, süs kirazı ve kurtbağrı, 1 Mayıs -30 Haziran tarihleri arasında alıç, atkestanesi, gülibrişim, ıhlamur, ılgın, jakaranda, tijli alev, 1 Temmuz – 15 Eylül tarihleri arasında oya, katalpa, zakkum,  manolya, defne, kurtbağrı, 16 Eylül – 31 Aralık tarihleri arasında ise  karayemiş, zakkum, manolya defne, kurtbağrı ve alacalı kurtbağrı  dikimi yapılacak.

Büyükşehir Belediyesi’nin İstanbul’u daha yeşil bir şehir haline getirmek için sürdürdüğü  çabaların devamı niteliğinde olan metrobüs hattındaki ağaçlandırma çalışmaları trafiğin aksamaması için gece yarısından sonra ve vinçler yardımıyla gerçekleştiriliyor.

 

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.